Vermijd erosie bij ruggenteelten met correcte drempels
Drempels werken zeer effectief als erosiereducerende maatregel bij ruggenteelten. Wanneer zijn drempels bij ruggenteelten verplicht en wat kan binnen de ecoregeling ‘Teelttechnische erosiebestrijdende en bodemverbeterende technieken’? Het Agentschap Landbouw en Zeevisserij belicht een correcte aanpak.

De aanleg van drempels is een zeer effectieve erosiereducerende maatregel bij ruggenteelten. Op percelen met een hoge erosiegevoeligheid (rood op de erosiekaart en verzamelaanvraag) en zeer hoge erosiegevoeligheid (paars op de erosiekaart en verzamelaanvraag) is de aanleg van drempels bij de teelt van aardappelen de verplichte teelttechnische maatregel binnen de conditionaliteit.
Voor de biologische aardappelteelt is schoffelen en wieden wel toegelaten als alternatief voor drempels. Bij andere ruggenteelten dan aardappelen is het aanleggen van drempeltjes of het toepassen van een diepe tandbewerking verplicht op de rode en paarse percelen.
Goede landbouwpraktijk
Ook op andere percelen dan deze met een hoge of zeer hoge erosiegevoeligheid is de aanleg van drempels bij ruggenteelten een goede landbouwpraktijk. Op deze percelen kun je als landbouwer voor de aanleg van drempels bij ruggenteelten ook steun krijgen via de ecoregeling ‘Teelttechnische erosiebestrijdende en bodemverbeterende technieken’. Het steunbedrag hiervoor is 25 euro/ha. Deze ecoregeling kun je afsluiten op percelen met een medium, een lage of een heel lage erosiegevoeligheid (respectievelijk oranje, gele en lichtgroene percelen). De aanleg van drempels is de enige teelttechnische erosiebestrijdende techniek waarvoor je steun kan krijgen bij een ruggenteelt. Voor andere teelten kun je steun krijgen voor het uitvoeren van een niet-kerende bodembewerking.
Waarom drempels aanleggen?
Het aanleggen van drempels heeft enkele belangrijke voordelen.
Minder erosie Drempels vertragen het afstromende water, waardoor minder bodemdeeltjes kunnen wegspoelen. Dit is positief voor het behoud van de bodemkwaliteit van je perceel.
Betere waterinfiltratie Het opgehouden water tussen de drempels krijgt meer tijd om in de bodem te dringen, waardoor het meer beschikbaar is voor de teelt.
Betere waterkwaliteit Door de verminderde uitspoeling van inputs zoals meststoffen (nutriënten), gewasbeschermingsmiddelen en sediment, dragen drempels bij tot een betere waterkwaliteit.
Minder wateroverlast Bij hevige regen en onweders worden dorpskernen en huizen zo beter beschermd tegen wateroverlast.


Aandachtspunten bij de aanleg van drempels
Uit onderzoek blijkt duidelijk dat grotere drempels effectiever zijn en dat deze drempels vooral optimaal functioneren wanneer ze voldoende hoog en stevig zijn. Te lage drempels laten het water alsnog ongehinderd doorstromen, waardoor het effect grotendeels verloren gaat.
Als je verplichtingen hebt binnen de conditionaliteit of als je deelneemt aan de ecoregeling ‘Teelttechnische erosiebestrijdende en bodemverbeterende technieken’, is het essentieel dat de drempels op regelmatige afstand, voldoende hoog en duidelijk zichtbaar zijn.
Drempels worden gecreëerd door het aanaarden van de grond dwars tussen de ruggen met specifieke machines. De grond wordt daarbij opgetrokken, zonder dat er putten worden gegraven. Machines, die enkel kleine putten maken, zijn daarom niet toegestaan binnen de ecoregeling ‘Teelttechnische erosiebestrijdende en bodemverbeterende technieken’ en voldoen ook niet voor de conditionaliteitsverplichtingen met betrekking tot erosie.
Meer informatie over de verplichtingen binnen de conditionaliteit, inclusief een flow chart, en de ecoregeling ‘Teelttechnische erosiebestrijdende vind je hier





