Bij de dienst Dierenwelzijn kan men gevallen melden van verwaarloosde of mishandelde dieren in woningen, kwekerijen, dierentuinen, asielen, weides, pensions... “Wanneer zieke dieren worden aangekocht bij een erkende kweker of handelaar kan de koper niet enkel proberen om verhaal te halen bij de verkoper maar dit ook melden bij de dienst Dierenwelzijn van het departement Omgeving van de Vlaamse overheid”, zegt Vlaams parlementslid Els Sterckx. Ook het te koop aanbieden van katten, honden, paarden... op sociale media en/of zoekertjeswebsites kan worden gemeld.
Ben Weyts, Vlaams minister voor Dierenwelzijn, bezorgde de cijfers van het aantal meldingen van verwaarloosde of mishandelde dieren voor 2016-2019. 2016: 4.663, 2017: 4.658, 2018: 5.616 en 2019: 5.580, of gemiddeld 15 meldingen per dag. “Meldingen gaan vaak over verschillende diersoorten en de ervaring leert dat niet altijd alle betrokken soorten in de melding worden vermeld”, zegt Vlaams minister Ben Weyts. Een indeling per diersoort wordt dan ook niet gemaakt.
“Dat er steeds meer processen-verbaal tegen personen worden opgesteld, is een goede zaak”, vindt Els Sterckx. “De praktijk leert echter dat deze personen, na het ontvangen van een pv, nog altijd dieren kunnen aankopen of adopteren.” Er bestaat vandaag geen register van pv’s en/of vonnissen inzake dierenmishandeling. “De pv’s worden naar het parket doorgestuurd”, zegt Vlaams minister Ben Weyts. “Of de dienst Dierenwelzijn op de hoogte wordt gebracht van vonnissen of niet, is afhankelijk van de goodwill van het parket.”