Startpagina Veeteelt

Recordoogsten maïs en soja verwacht in de VS

De granen en voedergewassen kenden in de Europese Unie een lastig seizoen.

De productie zal er vermoedelijk ondermaats blijven. In de Verenigde Staten stevent men echter af op een recordoogst voor maïs en soja.

Leestijd : 4 min

Raf Beyers, adviseur bedrijfsontwikkeling en risk management bij United Experts, overliep met ons de voedermarkten in weken 35 en 36 (26 augustus - 8 september 2024).

Tarweproductie in EU bijgesteld

De Europese tarweprijs op Euronext kent sinds 27 augustus een opwaartse trend. Beyers: “De tarwemarkt blijft twijfelen tussen de beperkte Franse en Europese aanvoer aan de ene kant en de ruim voldoende aanvoer uit andere belangrijke exportregio’s aan de andere kant. De tarweprijs op langere termijn steeg zo’n 5,5% en op kortere termijn ging er zelfs 8% bij de prijs. In het begin van de laatste week van augustus tikte de prijs nog 190 euro/ton aan, om vervolgens even rond 206 euro te noteren en nadien terug iets te dalen. Men ziet nu wel dat zwakkere Russische prijzen, de verlaagde vooruitzichten van Chinese tarwe-importen en de gunstige signalen rond de Australische tarweproductie een rem zullen zetten op mogelijk veel verdere prijsstijgingen.”

De Europese commissie heeft recent nog wel de productie van zachte tarwe in de Europese Unie (EU) verder naar beneden bijgesteld. Daarnaast worden er ook vragen gesteld over de teleurstellende kwantiteit en kwaliteit van de Russische zomertarwe. “In die context wordt gedacht dat de Europese tarweprijs voor het eerstkomende contract van december 2024 op Euronext nog wel eens 5% verder zou kunnen stijgen. Het zou kunnen dat dan de verkoopbereidheid van akkerbouwers, die nu beperkt is, wat kan toenemen”, merkt Raf Beyers op.

Recordoogst maïs verwacht in VS

Sinds 26 augustus, het voorlopige dieptepunt van de Europese maïsprijs op Euronext, ging de maïsprijs met bijna 7% omhoog, naar 202 euro/ton in week 36. “De steun voor de maïsprijzen is terug te vinden in de tarweprijs, maar blijft beperkt. Europa kampt immers met verminderde productievooruitzichten die vooral veroorzaakt worden door droogteschade in het Zwarte Zee-gebied. Voor de Franse maïs ziet het er wel goed uit, want recent steeg de conditie naar een score van 76% naar 79% goed/uitstekend. In de EU is een maïsproductie te verwachten van 61,9 miljoen ton, terwijl het langjarige gemiddelde 67 miljoen ton is.”

In de Verenigde Staten (VS) is de maïsoogst bovengemiddeld. Deze oogst gaat er zelfs richting een recordoogst en compenseert de zorgen rond de 7% minder maïs in de EU. Ook de recente Pro Farmer Crop Tour bevestigde de grote maïsoogstverwachting in de VS. In de VS is de conditie van de maïs 65% goed/uitstekend, wat 1% beter is dan men had verwacht. De Chinese koopinteresse in maïs is voorlopig nog eerder beperkt, wat de prijs ook niet ondersteunt.

Volatiele koolzaadprijzen

De koolzaadmarkt staat onder invloed van het verwachte recordaanbod van sojabonen in de VS. Raf Beyers overloopt de situatie: “Een groot aanbod aan sojabonen kan de concurrentie tussen oliehoudende zaden vergroten, wat de prijsdruk op koolzaad zou kunnen verhogen. De koolzaadprijzen blijven wel volatiel en schommelen zo tussen 450-470 euro/ton. Prijsondersteuning komt er van de recente stijging van de prijzen van plantaardige olie in Rotterdam. Hogere prijzen voor plantaardige olie verhogen normaal de vraag naar oliehoudende zaden zoals koolzaad. Daarnaast zijn er de aanhoudende droge omstandigheden in Oekraïne en het Zwarte Zee-gebied, wat de opbrengst van koolzaad kan verminderen. De Canadese koolzaadoogst, die net gestart is, zal ook belangrijk zijn voor de wereldwijde koolzaadmarkt. Op korte termijn lijken hogere prijzen voor Canadees koolzaad en Amerikaanse sojabonen een steun te bieden aan de koolzaadprijzen in de EU. Op lange termijn zouden echter veranderingen in de Australische gewasontwikkeling een rol kunnen spelen.”

Ook recordopbrengst soja in de VS

De prijs van sojameel steeg sinds 22 augustus met 5%, namelijk van 303 euro/ton naar 318 euro. Dit ondanks de Pro Farmer Crop Tour, die 3,2% hogere opbrengsten voor soja in de VS noteerde dan het World Agricultural Supply and Demand Estimates (Wasde) tot nu had voorspeld. Dit is dus de bevestiging van de topopbrengsten die men verwacht van de Amerikaanse velden. In Brazilië is het heet en heel droog, wat nu al zorgt voor latere inzaai van de soja voor het nieuwe seizoen. De prijs van sojabonen stijgt, ondanks een daling van de olieprijs naar het laagste punt van dit jaar.

“Het oosten van de Midwest in de VS blijft droog, wat doet vermoeden dat het Wasde voorzichtig zal zijn met de rendementsvoorspelling in zijn volgende rapport. De komende maanden zullen de VS en Argentinië het aanbod verzorgen op de sojamarkt. Dat er om de haverklap stakingen zijn en dreigen in Argentinië maakt een stabiel aanbod vanuit die kant echter onzeker”, besluit Raf Beyers het overzicht.

Anne Vandenbosch

Lees ook in Veeteelt

Graslanden cruciaal in bodemkoolstof-verhaal

Klimaat Wereldwijd is er al heel wat onderzoek verricht naar de opbouw van bodemkoolstof in natuurgebieden en akkerland. Graslanden daarentegen kregen tot voor kort opvallend weinig aandacht. Ook bepaalde bodemtypes, zoals zandgronden, blijven vaak ondervertegenwoordigd in bodemonderzoek.
Meer artikelen bekijken

Vind uw droomjob in de land- en tuinbouw

Agrifirm

Antwerpen, België

Solliciteer nu

Land -en Tuinbouwmachines Vercammen BV.

Berlaar, Antwerpen, België

Solliciteer nu

V&H Service BV

Merchtem, Vlaams-Brabant, België

Solliciteer nu

Vind de medewerker die echt bij u past.

Plaats een vacature
Bekijk alle vacatures