Meetmethodes
ILVO voerde in opdracht van de Vlaamse overheid 1 jaar lang continue ammoniakemissiemetingen uit in 4 Vlaamse traditionele melkveestallen. Het rapport verscheen op 25 maart. Opvallend genoeg tonen de meetresultaten grote verschillen in ammoniakemissies tussen de stallen, ook al gaat het om dezelfde staltypen.
Tijdens de meetcampagne testte ILVO zowel haar eigen meetmethode als de meer gangbare VERA-methode, die in Nederland, Duitsland en Denemarken wordt gebruikt. Beide meetmethodes hebben sterke en zwakke punten.
“De ILVO-meetmethode is in zijn graad van detail beter dan de VERA-meetmethode en is de enige van de 2 die in staat is om uur-emissiewaarden te genereren”, schrijft ILVO in haar samenvatting van het rapport. “De haalbaarheid om dergelijke gedetailleerde metingen te gebruiken voor kandidaat-PAS-maatregelen is echter laag: de ILVO-meetmethode is zeer duur, complex en arbeidsintensief.”
De methode kan eerder gebruikt worden om de VERA-meetmethode verder te optimaliseren. “Gezien de VERA-meetmethode eenvoudig toepasbaar en goedkoper is dan de ILVO-meetmethode, lijkt de ontwikkeling van een hybride meetmethode, die eerder aanleunt bij de VERA-meetmethode, de meest aan te raden toekomstpiste.”
De komende maanden volgt nog een analyse van de verschillen tussen de ILVO- en de VERA-meetmethode en onderzoek naar de verschillen in toepassing van de VERA-meetmethode uitgevoerd door ILVO en Wageningen Livestock Research op dezelfde meetlocaties. Daarnaast worden heel binnenkort ook de resultaten verwacht van het Nederlandse NAPRO-project waarbij de gebruikte CIGR-rekenregels – welke worden gebruikt in de VERA-meetmethode om de CO2-productie door de dieren in te schatten – vermoedelijk zullen wijzigen.
ILVO zal deze inzichten meenemen naar de Nederlands-Vlaamse schrijfgroep die de meetrichtlijnen actualiseert. “We zullen gesprekken voeren met Nederland over verbeteringen aan de VERA-methode”, besluit Greet Riebbels van ILVO.