Startpagina Akkerbouw

Europese lidstaten onderhandelen over verbod op pesticiden met PFAS

De lidstaten van de Europese Unie vergaderen op 14 en 15 mei voor de derde keer achter gesloten deuren om een mogelijk verbod op flutolanil te bespreken. Dat is volgens het European Pesticide Action Network (PAN Europe) een PFAS-pesticide die trifluorazijnzuur (TFA) afgeven.

Leestijd : 1 min

Deze volgens PAN Europe reproductietoxische, eeuwigdurende chemische stof verontreinigt drinkwaterbronnen en plantaardig voedsel. Hoewel de Europese Commissie in december van vorig jaar een wetsvoorstel heeft ingediend om flutolanil te verbieden, is de beslissing hierover vastgelopen, volgens PAN Europe omdat een tiental lidstaten geen overeenstemming hebben bereikt.

Twee lidstaten zouden volgens PAN Europe tegen een verbod op flutolanil gekant zijn, terwijl 12 andere het verbod ‘niet steunen’ zonder hun positie te verduidelijken.

Verbod in Vlaams pesticidenplan

In ons land vraagt de Bond Beter Leefmilieu een verbod op pesticiden met PFAS. “In Vlaanderen is er al een verbod op moeilijk verwijderbare stoffen aangekondigd in het regeerakkoord en specifiek een verbod op PFAS-pesticiden staat in het Vlaamse pesticidenplan. Toch schoot minister Brouns nog niet in actie. Een steekproef bij verschillende Europese wijnen bevestigt dat de PFAS-kraan zo snel mogelijk dicht moet om te voorkomen dat TFA nog meer in onze leefomgeving terechtkomt”, stelt Heleen De Smet van Bond Beter Leefmilieu.

PAN Europe/Belga

Lees ook in Akkerbouw

Opbrengst van tarwe, rijst en maïs zal dalen door klimaatverandering

Klimaat Door de klimaatverandering zal de capaciteit van de planeet om zichzelf te voeden afnemen. Zelfs als de landbouwpraktijken worden aangepast, zal de opbrengst van 6 belangrijke gewassen, waaronder tarwe en rijst, met een kwart afnemen tegen het einde van de eeuw. Dat blijkt uit een studie die gepubliceerd werd in het vakblad Nature.
Meer artikelen bekijken