Landbouwers zullen voor late aardappelen dit jaar tot 20% minder krijgen
Christophe Vermeulen, CEO van Belgapom, meent dat het belangrijkste prijscontract, namelijk dat van de late aardappelen, dit jaar 15 à 20% lager zal duiken.

Het gaat om de prijs voor industrie-aardappelen die de grote frietproducenten betalen aan de boeren. Voor het merendeel, tot 70% van de markt, gebeurt dat onder contract. Producent en landbouwer spreken af hoeveel aardappelen worden gezet, welk ras, wanneer de aardappelen worden opgehaald en - vooral - aan welke prijs dat gebeurt.
Het belangrijkste prijscontract, dat van de late aardappelen, duikt dit jaar 15 à 20% lager, zegt Christophe Vermeulen, CEO van Belgapom, de spreekbuis van de aardappelhandelaars en -verwerkers. Ook de hoeveelheid aardappelen die zal worden geteeld, ligt tot 20% lager. “Er zullen dus minder aardappelen worden gecontracteerd aan een lagere prijs”, aldus Vermeulen.
Gekende redenen
De reden is dat er het voorbije seizoen te veel aardappelen zijn gezet en dat de Belgische frietproducenten meer concurrentie krijgen uit onder meer Azië. Die kunnen hun producten aan een lagere prijs op de markt zetten, ook al is de kwaliteit iets minder dan de Belgische. De prijsverlaging komt er nadat de prijzen de voorbije 3 jaar met 50% waren gestegen. “Het gaat om een noodzakelijke correctie in het licht van de verlaagde export en kostenbeheersing”, zegt de Belgapom-CEO, die wijst op de stijgende energiefactuur die producenten moeten betalen. Het bakken en invriezen van frieten verbruikt heel wat elektriciteit.
Dat neemt volgens Belgapom niet weg dat de prijs die de landbouwers krijgen nog steeds ‘redelijk’ is. “Voor andere oogsten zoals maïs en graan krijgen ze veel minder. Dus sommige boeren hebben aardappelen voor hun geld gekozen”, zegt Vermeulen.
Landbouworganisatie Boerenbond heeft vragen bij die uitspraak. "In veel gevallen zijn de contracten die landbouwers momenteel worden aangeboden niet langer kostendekkend", zegt de landbouworganisatie. "Ook voor de landbouwers zijn de kosten gestegen, met onder meer duurdere brandstof, meststof en energie. Landbouwers kunnen dan alleen maar hopen op een goede oogst zodat ze naast het contractuele ook extra kunnen verkopen op de vrije markt aan, hopelijk, een goede prijs om louter uit de kosten te geraken. Daarom verwachten we ook dat telers dit jaar meer zullen spreiden en minder aardappelen aanplanten".
De contractprijs staat los van de prijs voor aardappelen op de vrije markt. Dat is de oogst waar op voorhand niet over is onderhandeld. De prijs voor die aardappelen is de voorbije weken naar 0 euro gezakt, wegens geen vraag. Die 0 euro geldt voor alle duidelijkheid om aardappelen die vorig jaar werden geoogst, niet om de nieuwe oogst.






