Demoveld focust op bodemgezondheid
Zaadfirma’s streven naar de beste rassen en mengsels, maar om dat te bereiken zijn ze afhankelijk van de bodem waarin gezaaid wordt. Die is immers de basis van elk landbouwsysteem en bepaalt in grote mate mee de kwaliteit en kwantiteit van de oogst. Zo zien ze het alvast bij Limagrain.

Om rassen en mengsels met de hoogste opbrengsten, de beste kwaliteit en uitstekende ziekteresistenties en -toleranties te bereiken, zet Limagrain in op een multicrop-aanpak. Dat legt ons Thomas Truyen, marketing- en communicatiemanager Limagrain Belgium, uit tijdens een bezoek aan hun demoveld.
Via deze aanpak zetten ze een breed gamma aan landbouwgewassen en groenbedekkers in de markt. Zo ondersteunen ze bij Limagrain niet alleen een ruime gewasrotatie, maar bieden ze ook de producten om te werken aan een gezonde bodem. Tijdens het demoveldbezoek van midden juni werd er daarom stevig gefocust op bodemgezondheid.
Complexe groenbedekkers voor winter en zomer
Een nieuwigheid op het demoplatform waren de complexe groenbedekkers. “Deze helpen om een goed bodemleven te ondersteunen. Dat wordt gevoed door wortelexudaten, zeg maar suikers die de plant afgeeft. Door het wegvallen van de wetgeving rond ‘ecologisch aandachtsgebied’ zijn in de praktijk veel landbouwers terug overgeschakeld op enkelvoudige groenbedekkers. Mengsels hebben echter een duidelijke meerwaarde voor bodembeheer, niet alleen voor de humus die ze aanbrengen, maar ook voor de bodemstructuur enzoverder. Daarnaast zorgt een goed bodemleven ervoor dat fosfaat en andere bodemnutriënten in de bodems plantopneembaar worden”, legt Thomas Truyen uit.
In dit kader verwijst hij naar de nieuwe Greencover -groenbedekkermengsels van Limagrain, die wel 10 verschillende soorten bevatten. “Dat zijn dus ook 10 verschillende wortelsoorten. Diepgaande penwortels helpen verdichting opheffen, waar oppervlakkig blijvende wortels de bodem korreliger maken. Gezaaid na granen kunnen die mengsels tot 50 kg stikstof uit de lucht fixeren. Dat sluit aan bij actuele landbouwthema’s.”
“Met de Greencover Complex-groenbedekkermengsels heeft Limagrain een ‘toegankelijk’ mengsel willen uitwerken zonder exoten of dure componenten. Groenbedekkers die bij wijze van spreken uit Congo komen, kent ons bodemleven niet. Onze bodems kennen wat in ons mengsel zit. Daarnaast moet het makkelijk zijn om te telen voor de landbouwer én moet het betaalbaar zijn. Is het mengsel niet betaalbaar, dan zal de landbouwer er niet direct de stap naar zetten. Er is een zomer- en wintermengsel uitgewerkt die elk een verschillende samenstelling kennen.”
Veel eiwit zonder dure kunstmest
Een andere nieuwigheid was het tijdelijke graslandmengsel ‘Turbo Quattro Protein’. “Naast de gekende (grasland)mengsels is dat er nu gekomen om in te spelen op de hoge kunstmestprijzen en voor wie snel veel eiwitproductie wil. In het graslandmengsel ‘Turbo Quattro Protein is Inkarnaat-klaver opgenomen, de ‘sprintversie’ van rode klaver”, legt Truyen uit.
“Het is geen mengsel om lang aan te houden. Zaai het na de oogst van wintergerst of wintertarwe, maai het nog 1 keer in het najaar er vervolgens nog 1 keer in het voorjaar, om dan maïs te zaaien. Een andere mogelijkheid is om het mengsel na de oogst van snijmaïs te zaaien en om 1 snede te maaien het voorjaar nadien. Met deze nieuwigheid, die verder nog bestaat uit Italiaans en Westerwolds-raaigras, naast Inkarnaat-klaver, is echt ingespeeld op de vraag naar eiwitproductie en vlinderbloemigen om het bodemleven te stimuleren.”
Grasland vernieuwen loont
Bij de graslandmengsels op het demoplatform bemerkt Truyen dat de overheid premies geeft om ‘oud’ grasland te laten aanliggen. “Toch kost oud grasland gigantisch veel geld. Je moet niet alles ploegen en herinzaaien. Ook doorzaaien is een interessante techniek, maar het kent geen hoge vlucht”, stelde hij. “Bij grasland gaat het niet enkel om opbrengst, ook om kwaliteit. We moeten vermijden dat minderwaardige grassen en onkruiden zich vestigen in de grasmat.
Afhankelijk van de regio en mogelijkheden ga je om de 6 à 7 jaar grasland herzaaien of om de 2 à 3 jaar doorzaaien. Die laatste techniek is altijd rendabel en je behoudt premies voor ‘oud’ grasland.” Om door te zaaien verwijst Truyen naar het Belpre Revita-mengsel in hun aanbod. Om in te spelen op droge omstandigheden is er het Belpre Sec-mengsel dat witte en rode klaver bevat. Veel mensen denken dat zo’n mengsel enkel goed is in droge omstandigheden, maar dat klopt niet. Dat mengsel scoort altijd goed én zorgt ervoor dat een ‘droge’ zomerdip wordt opgevangen.
Kracht van hybride tarwe
Bij de wintertarwe lag tijdens het demoveldbezoek de focus op 2 hybride rassen: Hystoric en Hybingo. Hystoric is de opvolger van een van de eerste hybride wintertarwes die Limagrain in het aanbod had, namelijk Hyking, maar met een opbrengstpotentieel dat 15 % hoger ligt dan dat van Hyking.
Hystoric is zeer vroeg en correct qua gezondheid. Opvallend zijn de heel grote aren met veel korrels en een hoog duizendkorrelgewicht. Volgens Thomas Truyen valt het heterosiseffect dat hybride rassen hebben dit jaar echt op, met een ‘zware’ gewasstand.
“Hybingo laat ook een hoger opbrengstpotentieel zien, maar blinkt vooral uit in zijn hoge gezondheid. Je moet wel aandacht hebben voor een goede groeiregulatie omwille van de lange plantlengte. Hybingo is iets later dan Hystoric, eerder halfvroeg, waardoor het ook zeer goed past voor de vroege zaai.”
Hybride graanrassen passen opnieuw goed in het verhaal van de bodem, want ze zijn goed in het benutten van de stikstof die in de grond zit. Dat past dan weer bij de dure stikstofprijzen.
Inspelen op landbouwactualiteit
Zoals eerder aangehaald, tracht Limagrain in te spelen op de landbouwactualiteit. Daarom kwam Thomas Truyen nog eens terug op de grote hoeveelheid aan fosfaat in de Vlaamse landbouwbodems. “Tracht die te benutten, daarom heb je, zoals eerder uitgelegd, een goed bodemleven nodig. Durf dus kijken naar het verbouwen van complexe groenbedekkers. Een gezond bodemleven zorgt voor een betere benutting en opname van de aanwezige voedingsstoffen. De efficiëntie kan verhoogd worden door diep wortelende gewassen te verbouwen en vlinderbloemigen in te zetten voor stikstoffixatie.”
Hij keek ook even naar de grondstofprijzen en -markten. Wat hem opvalt, zijn de lage graan- en suikerprijzen, maar de hoge prijzen momenteel voor plantaardige oliën. “Daaronder valt bijvoorbeeld koolzaadolie”, aldus Truyen. Hij wil een lans breken voor deze teelt, die vandaag rendabel is. “Het lijkt wel of onbekend onbemind is, want ik vind dat er weinig landbouwers naar dit gewas kijken. Toch is het areaal dit jaar stevig uitgebreid bij ons. Het kan een goed alternatief zijn, eventueel voor het gedaalde suikerbietenareaal. Koolzaad vraagt beperkte teeltzorgen en weinig inzet van fytomiddelen. Daarnaast is het een goede voorvrucht en zorgt de goede beworteling voor een betere bodemstructuur. Zo zijn we opnieuw aanbeland bij onze bodemzorg, waarmee we dit verhaal gestart zijn”, besloot Truyen.





