Startpagina Archief

ABS: “Een bittere pil waar we mee aan de slag moeten gaan”

Leestijd : 2 min

“Het volledige akkoord zal de landbouwsector in Vlaanderen ingrijpend veranderen”, zegt ABS-voorzitter Hendrik Vandamme. “Anderzijds moet het er ook voor zorgen dat de landbouwers weer zullen weten wat kan en wat niet kan en in welk kader ze hun bedrijf verder kunnen uitbouwen. Dit wordt evenwel een moeilijk verhaal waarin zowel de vergunningverlenende overheid strenge regels zal opleggen en waarin landbouwers zware investeringen zullen moeten doorvoeren op hun bedrijf. Of nog verder: een verhaal waarin landbouwers heel ingrijpende beslissingen zullen moeten nemen over hun eigen boerentoekomst.”

Hoewel er een fors budget wordt uitgetrokken, is het moeilijk in te schatten of dit voldoende zal zijn en hoe kostendekkend deze budgetten zullen zijn voor de betrokken landbouwers. Het ABS verwacht ook dat er de nodige aandacht zal zijn voor de mentale klap die dit op bedrijven zal teweegbrengen.

“We zullen aan de slag moeten gaan om de toets te maken op het terrein, zodat de landbouwers goed weten wat er van hen verwacht wordt de komende 10 à 20 jaar en zelfs verder. We moeten streven naar langetermijnvisies die zekerheden creëren voor onze Vlaamse boeren. En ook visies die het ondernemerschap en de blijvende goesting om te boeren van onze Vlaamse landbouwers zullen aanmoedigen.

Landbouwers die echter geen toekomst meer zien voor hun bedrijf, zullen maximaal begeleid moeten worden, en dit op alle vlakken. Wees ervan overtuigd: dit wordt een heel grote uitdaging! Nooit mag de persoonlijke situatie van de landbouwer en zijn of haar gezin uit het oog verloren worden. Vanuit het ABS eisen we dan ook dat er steeds op een menselijke manier gehandeld zal worden. De maatschappij rekent erop dat Vlaanderen blijft geloven in onafhankelijke familiale landbouwers en dat Vlaanderen voorziet in een eigen kwalitatieve lokale voedselvoorziening.”

LV-ABS

Actueel

Pachtprijzen blijven stijgen

Akkerbouw Belgische boeren betaalden in 2024 gemiddeld 348 euro per ha voor de huur van geploegde grond en 299 euro per ha voor grasland, meldt Statbel op 26 november. De pachtprijzen zijn nog steeds in stijgende lijn.
Voir plus d'articles
Meest gelezen