Startpagina Archief

Consultaties nodig om droogte van 2022

te erkennen als ramp

Voor de droogte tijdens de zomer van 2022 kreeg het Vlaams Rampenfonds 871 schademeldingen voor een geraamd totaalbedrag van 57 miljoen euro. Minister-president Jan Jambon wacht op advies over de erkenning als ramp. Hij verwacht dit voorjaar een voorstel van erkenning aan de Vlaamse regering te kunnen voorleggen.

Leestijd : 2 min

Een natuurverschijnsel kan als ramp worden erkend wanneer het voldoet aan een financieel of aan een wetenschappelijk criterium.

Schade is niet groot genoeg

Na de uiterste indieningsdatum werden nog 41 meldingen ingediend voor een schadebedrag van 5 miljoen euro. Voor het financiële criterium moeten de ingediende schademeldingen de 100 miljoen euro (gekoppeld aan het ABEX-indexcijfer) overschrijden. Aan dit criterium is niet voldaan”, meldt Vlaams parlementslid Bart Dochy (cd&v).

Voor het wetenschappelijke criterium moeten de hoeveelheid neerslag, de frequentie van de neerslag, de bodemwaterreserves en het vochtverlies door evapotranspiratie samen een productieverlies van de teelten en niet-binnengehaalde oogsten of van vee veroorzaken. Het Rampenfonds houdt bij de beoordeling van dit criterium rekening met een terugkeerperiode van 30 jaar.

Consultatie is gestart

Minister-president Jan Jambon (N-VA) bevestigde op een schriftelijke vraag van Bart Dochy dat de consultatie van de wetenschappelijke instellingen is gestart. Als het advies gunstig is, wil hij in het voorjaar van 2023 een voorstel van erkenning voorleggen aan de Vlaamse regering.

Indien er een erkenning komt als ramp, dan komen alle landbouwers die minstens 25% van hun areaal verzekerd hebben onder de brede weersverzekering in aanmerking voor een vergoeding van het fonds. Dit wil zeggen dat het geen rol speelt of je een melding deed vóór 30 oktober 2022”, zegt Dochy.

Maximum 48%

Het percentage van vergoeding daalt echter elk jaar. Voor teelten die verzekerd zijn met een brede weersverzekering komt de verzekering tussen. Voor het niet-verzekerde deel geldt voor 2022 een maximaal vergoedingspercentage van 48% voor landbouwers die meer dan 50% van hun teeltareaal verzekerd hebben en van 24% voor landbouwers die tussen de 25 en 50% van hun areaal verzekerd hebben. Wie minder dan 25% van zijn areaal verzekerd heeft, krijgt bij een erkenning als ramp geen vergoeding uit het rampenfonds.

Het onderzoek naar de droogte in 2022 loopt nog. Dossiers kunnen pas worden ingediend na de eventuele erkenning. Dan is er een periode van 3 maanden om de dossiers in te dienen. Enkel landbouwers die meer dan 25% van hun teeltareaal in de brede weersverzekering hebben, zullen bij erkenning in aanmerking komen voor gedeeltelijke schadevergoeding op de teelten die niet onder de weersverzekering vallen.”

Uitbetaling droogte 2020

Bart Dochy vroeg Jambon ook naar de stand van zaken van de uitbetaling van de schadedossiers van de erkende ramp 2020. Er werden 1.247 dossiers ingediend. Ondertussen zijn er 317 afgehandeld, 649 in behandeling en 281 in opstart. Dochy dringt aan op voldoende personeel om de afhandeling te kunnen versnellen. Jambon maakt zich sterk dat alle dossiers dit jaar zullen worden afgewerkt.

Filip Van der Linden

Actueel

‘Omwille van de markt en arbeidskosten keerden we terug naar gangbaar’

Akkerbouw Akkerbouwer en vollegrondsgroenteteler Henry van der Woerd uit Urk is vooral pootgoedteler, maar teelt ook nog diverse andere gewassen. Bijzonder is dat hij na 17 jaar biologisch te zijn geweest, weer teruggekeerd is naar gangbaar. Van der Woerd: “De biologische markt stagneerde, Duitsland wordt wat biologisch betreft steeds zelfvoorzienender, en de arbeidskosten bleven maar stijgen. Dus heb ik vorig jaar besloten om het roer om te gooien.”
Voir plus d'articles
Meest gelezen