Wildgroei aan datadeelplatformen
Maar liefst een 80-tal datadeelplatformen ontstonden de jongste jaren in de agrovoedingssector in Europa. Het is een ware wildgroei. Dat maakt het voor bedrijven die internationaal werken erg lastig. Ze hebben telkens de juiste contacten nodig, meerdere aansluitingen met meerdere platforms, met telkens andere technische voorschriften, contracten en manier van werken.
Case in point: de Belgische aardappelmachinebouwer AVR. Al 7 jaar is deze machinebouwer bezig met slimme technologie in zijn rooimachines. “Tijdens het rooien worden heel wat data verzameld, bijvoorbeeld over het perceel, het aardappelras, de opbrengst, de bodemcondities…”, zegt ILVO in een persbericht. “Gespecialiseerde apps kunnen deze data combineren tot nuttige, actuele landbouwadviezen over bemesting, oogsttijdstippen en bewaarcondities.”
Bruggen slaan
De samenwerking tussen DjustConnect, Tritom en Agdatahub kan wel eens de oplossing zijn voor dit probleem. De bruggen worden geslagen tussen de datadeelplatformen zelf, zodat bedrijven die gebruik willen maken van de data dat niet meer zelf moeten doen. Volgens Stephanie van Weyenberg, manager van DjustConnect, was dat de meest logische oplossing, zodat bedrijven en landbouwers slechts 1 datadeelplatform hoeven te gebruiken. “Zo'n brug zorgt voor interoperabiliteit tussen de verschillende technologieën van elk platform, zodat de verschillende systemen naadloos kunnen samenwerken.”
“Voordien moesten we zelf contact leggen met datadeelplatformen uit de landen van onze klanten en bijkomende technische ontwikkelingen doen, terwijl we al een API-connectie hebben bij DjustConnect”, zegt Koen Uyttenhove, van het Belgische AVR. “Voortaan communiceren de datadeelplatformen in de regio’s zelf met elkaar. Wat betreft de veiligheid van en de controle over de data blijven dezelfde garanties gelden.”
Ook landbouwers in de 3 deelnemende landen en regio kunnen nu hun data blijven consulteren in hun vertrouwde, lokale dataomgeving. Op deze manier draagt deze samenwerking ook bij aan een oplossing voor een veel gehoord probleem van boeren, de administratieve complexiteit. Boeren zoveel mogelijk van achter hun computer halen en meer tijd geven om op hun land te werken, was de boodschap tijdens de Agritechdag.
Opschalen
De eerste bruggen tussen de 3 datadeelplatformen zijn nu geslagen, maar hier stopt het werk niet. “Schaalbaarheid is ingebakken, net omdat dit zo cruciaal is voor een datadeelplatform. Omgekeerd willen wij uiteraard ook heel graag data binnenkrijgen vanuit de andere platformen en data kunnen aanbieden aan onze DjustConnect-gebruikers, zoals Vlaamse app-bouwers”, zegt van Weyenberg. Zij roept bedrijven die in deze data geïnteresseerd zijn op om zich bij DjustConnect aan te melden.
“We willen ons natuurlijk ook niet beperken tot samenwerking met deze 2 landen. Onze bedrijven zijn internationaal actief over gans Europa, het dataverkeer moet even vlot volgen”, aldus van Weyenberg.
Europa steunt deze aanpak volop met haar Data Strategie. Daarbij wordt er gewerkt met thematisch geclusterde data spaces, waardoor veel meer data toegankelijk gemaakt kunnen worden voor bedrijven en individuen. Data delen, toegang krijgen tot de data en deze vervolgens verwerken, kan dan volledig in lijn met EU-wetgeving gebeuren. Voor de landbouw en voedingssector is er sprake van de AgriDataSpace.
“Dat is waarom we, als Agdatahub, net zo blij zijn met deze eerste samenwerkingen”, aldus Sébastien Picardat van Agdatahub. “Op die manier kunnen we samen tonen dat het kan én hoe het kan. Ons doel is om nog nauwer te gaan samenwerken met ILVO en DataSpace Europe. En om van daaruit de samenwerking op te schalen naar andere datadeelplatformen binnen de hele AgriDataSpace. Daarom hebben we ons samen met meer dan 30 andere partners in Europa geëngageerd in een nieuw Europees initiatief waarin we voorstellen om deze Europese gemeenschappelijk landbouwdata- space uit te rollen.”
Daarvoor moeten de Europese Commissie hen eerst nog selecteren als consortium. Eenmaal de droom van een gemeenschappelijke landbouwdata space bereikt is, “moet dat het werk van een boer even gemakkelijk maken als een gsm gebruiken”, beloofde van Weyenberg op de Agritechdag.





