België blijft achter inzake bio-areaal
Volgens een studie van de Europese Commissie is op 10 jaar tijd het biologische areaal in de Europese Unie gestegen met 50%. Volgens de meest recente cijfers wordt 9,1% van het totale Europese landbouwareaal biologisch bewerkt. België blijft achter. Vlaams minister van Landbouw Jo Brouns wijst erop dat de beperkte vraag naar bio weinig ruimte laat voor een groter Vlaams bio-areaal.

“Wat opvalt, zijn de hoopgevende cijfers over het aandeel landbouw-gronden dat de overgang aan het maken is naar biologische landbouw. België scoort hier eveneens matig, met slechts 13,7% van de totale landbouwgrond die in transitie is”, stelt Vlaams parlementslid Ludwig Vandenhove. Hij wou via een parlementaire vraag van minister Brouns horen hoe Vlaanderen de achterstand inzake biologische landbouw wil wegwerken.
Consument moet volgen
Minister Brouns heeft al heel wat initiatieven genomen, van VLIF-steun tot maatregelen uit het Gemeenschappelijk Landbouwbeleid (GLB) en het Strategisch Plan Bio. Hij legt de verantwoordelijkheid voor de trage transformatie evenwel niet uitsluitend bij de landbouw. Ook de consument moet volgen.
“Voor een verdere duurzame groei van de biosector in Vlaanderen is een gebalanceerde groei van vraag en aanbod nodig. In het Strategisch Plan Bio ligt de nadruk dan ook meer op de vraagzijde dan in het voorgaande plan. Alleen een toename van het bio-areaal en het aanbod aan bioproducten nastreven, is immers zinloos als de consument niet volgt ”, meent minister Brouns.
Overheid en grootkeukens
“In het plan zijn dan ook heel wat acties opgenomen die specifiek inzetten op een grotere vraag naar biologische landbouwproducten. Zo zullen overheidsinstellingen en grootkeukens gestimuleerd worden om een voortrekkersrol op te nemen in het aanbieden van bioproducten en komt er een wetgeving voor biocertificering in grootkeukens”, duidt minister Brouns.
Daarnaast zal, onder het motto ‘weten doet bio eten’, volop ingezet worden op de bewustmaking van de consument over wat bio precies betekent en wat de verdiensten van de biologische productie zijn. Educatieve pakketten voor het onderwijs moeten ook kinderen en jongeren op een laagdrempelige manier kennis laten maken met het bioverhaal. Al deze acties moeten de groei van het bio-areaal versnellen.