Startpagina Libramont

De Beurs van Libramont biedt opnieuw voor elk wat wils

De 88ste editie van de Beurs van Libramont staat opnieuw in het teken van het belang van onze lokale voedselproductie. De beursorganisatie ondersteunt zo onze eigen voedselproducenten. Je kunt er van vrijdag 26 juli tot en met maandag 29 juli naartoe. Aansluitend is er dit jaar opnieuw de bosbouwbeurs Demo Forest op 30 en 31 juli in Bertrix.

Leestijd : 7 min

Deze Waalse beurs – in het midden van de zomervakantie – blijft ook voor veel Vlamingen iets om naar uit te kijken. Europa's grootste openluchtbeurs verwelkomt namelijk elk jaar bijna 200.000 bezoekers. Zo werden er in 2023 op 4 dagen tijd 199.230 bezoekers geteld, ondanks onder meer een erg natte startdag. Heel wat bezoekers zakken trouwens meerdere dagen af naar Libramont. Het beursterrein is dan ook behoorlijk groot, met een oppervlakte van 100.000 m² rondom het Libramont Exhibition & Congress (LEC)-centrum. Je vindt er zowat 700 exposanten (waarvan een groot deel internationaal), 4.000 merken en oplossingen, en 2.800 dieren. Zoek je een exposant, kijk dan naar de exposantenlijst en het beursplan.

Lokale voedselproductie

Tijdens de persconferentie van eind juni benadrukte de beursorganisatoren het belang van onze voedselproductie en dus van de land- en tuinbouwsector. “Landbouw, voedsel en bosbouw staan centraal bij elk probleem en elke crisis, dat zien we elke dag in het nieuws: of het nu gaat over geostrategische, klimatologische, ecologische, sociaaleconomische of energiekwesties”, klinkt het.

De algemene slogan van de beurs ‘Hier begint een duurzame wereld' werd eind 2020 gelanceerd. Natacha Perat, gedelegeerd bestuurder van de beurs: “Deze toont nog steeds de ambitie en de vastberadenheid van alle betrokkenen bij de beurs inzake duurzaamheid. Het beursprogramma helpt om de aandacht te vestigen op de kwaliteiten en eigenschappen van onze landbouw(producten). Deze is lokaal, voedzaam, circulair en zelfvoorzienend. Deze landbouw moeten we koesteren!”

Samen sterk

De Beurs van Libramont, het enige evenement dat alle soorten landbouw omvat en dat alle schakels van de keten en de maatschappij, van producent tot consument, samenbrengt, is een waar uitstalraam van de sector. Naast talrijke activiteiten, voorstellingen, wedstrijden, demonstraties en conferenties, vind je er zoals steeds een ruim aanbod aan producten van exposanten uit alle soorten landbouw – conventioneel, biologisch, agro-ecologisch, regeneratief, maar vooral lokaal. Alle sectoren zijn opnieuw vertegenwoordigd: veehouderij en dierengezondheid, plantaardige productie en plantengezondheid, machines en technologie, voeding, onderzoek en innovatie, scholen en opleiding...

Volgens de organisatie benadrukt de slagzin van deze editie ‘Onze landbouw, onze toekomst. Samen in actie!’ dat al deze betrokkenen in de sector een gezamenlijk doel hebben. Perat: “Landbouwers en ook de toelevering en diensten willen immers allemaal dat onze landbouwsector ook in de toekomst kan overleven. We moeten gezamenlijk handelen om het vertrouwen te herstellen.” In Wallonië spelen duidelijk gelijkaardige thema’s die de sector parten spelen, als in Vlaanderen: de druk op gronden en op het landgebruik, bedrijfsoverdracht naar de volgende generatie en een teveel aan administratie. De sector pleit er ook voor een realistische timing om zich aan te passen aan de noden en vereisten, onder meer in het kader van de klimaatverandering.

“Onze landbouwers spelen een essentiële rol in ieders leven: ze voeden ons!” benadrukt Perat nog. “Ze dragen bij aan onze levenskwaliteit via multifunctionele landbouw. Landbouwers produceren immers niet alleen voedsel, maar zijn ook energieproducent – onder andere door de valorisatie van biomassa. Ze creëren biodiversiteit en zorgen voor het mooie landschap. Het zijn ook voorlopers binnen een samenleving in transitie, en ze geven nu al veel aandacht aan duurzaamheid. Deze duurzame aanpak en bijhorende technieken worden volop in de schijnwerpers gezet tijdens deze Beurs van Libramont.”

Zoals in de voorbije jaren werkten de organisatoren samen met organisaties en diensten enkele themazones uit. Deze zijn voornamelijk gestoeld op de ervaringen tijdens de vorige edities.

Innovatieve teeltmethoden

Je kunt opnieuw kennismaken met innovatieve agro-ecologische teeltmethoden, met agrobosbouw en biologische landbouw op een gezamenlijk platform van meer dan 2.500 m2 in het hart van de beurs. Dit is een samenwerking van diverse Waalse instituten en praktijkcentra (Waalse administratie, Greenotec, Natagriwal, Centre wallon de Recherches Agronomiques (Cra-w), Fourrages Mieux, Maison de l’Agroécologie). De activiteiten die worden georganiseerd in de Village de l'Agriculture (hal 3), de Village Bio en de gloednieuwe BioBizz-ruimte versterken het concept.

Bezoekers kunnen op het platform kennismaken met teeltproeven, combinaties van graan en eiwitgewassen (AssoBio-project), met begrazing door schapen om tussengewassen te stimuleren, met bloemstroken en hazelnootboomgaarden, en ze kunnen bodemprofielen bekijken. Ook het Waalse observatorium voor grasgroei (het project ‘Sunshine’ ontwikkeld door Cra-w), dat terrein- en satellietgegevens combineert met groeimodellen, is opnieuw aanwezig.

Gezondheid en digitale mogelijkheden

In het LEC zijn traditioneel de meeste overheden, organisaties en enkele thema-eilanden te vinden.

Ook de ‘One Health’-stand is terug aanwezig in hal 1. Hier wordt getoond dat plantaardige en dierlijke productie onlosmakelijk met elkaar verbonden zijn. Geen van beide is levensvatbaar of duurzaam zonder de andere. Dit collectief bestaat uit een groep professionals uit de sector en uit instellingen die zich inzetten voor de gezondheid van allen. Je kunt er deelnemen aan een parcours ‘Van zaadje tot bord’.

Naast One Health vind je de gezamenlijke stand La ferme digitale rond digitale technologieën. De organisatoren zijn ervan overtuigd dat digitale technologie de overstap mogelijk zal maken van intensieve landbouw naar kennisintensieve landbouw. Je vindt er informatie over sensoren, robots, besluitvormings- en managementtools, databases en communicatie- en marketingtoepassingen... Het zijn tools die niet alleen de rendabiliteit en de biodiversiteit helpen verbeteren, maar die ook toelaten om nauwere banden te smeden met het publiek of om commerciële activiteiten te ontwikkelen. In dat kader organiseert Agreen Startup al vanaf donderdag 25 juli de tweede ‘hackathon’ hieromtrent. Ze zoeken digitale oplossingen voor de landbouw-, bosbouw- en milieusector.

Waalse bio-economie

Voor het derde jaar op rij kun je het themadorp ‘Biosourced Village’, onder leiding van Valbiom, terugvinden. Het zet op een gezamenlijke stand van 800 m² de bio-economie van Wallonië in de kijker, met onder meer bio-energie, biomaterialen en duurzaam textiel. Er worden voorbeelden getoond om van petroleumgebaseerde economie over te schakelen naar een meer duurzame bio-economie. Het programma omvat tentoonstellingen, demonstraties, conferenties en andere bijeenkomsten, met als doel het bewustzijn van de sector te vergroten.

Ook wijnbouw krijgt aandacht

Wijnbouw wordt alsmaar belangrijker in ons land. De productie bereikte in 2023 een nieuw record. Dat is de beursorganisatie niet ontgaan: voor het eerst is er op de Beurs van Libramont een platform en een parcours gewijd aan wijnbouw en wijnproductie. Wijnbouwers worden elke dag van de beurs verwacht, maar in het bijzonder op zondag 28 juli voor een ochtend vol conferenties, in samenwerking met Apaq-W. In de dagprogramma’s vind je ook 3 miniconferenties, telkens om 10 uur in LEC 1, over de nieuwe etiketteringsvoorschriften, consumententrends en over de integratie van paarden bij het werk in de wijngaard.

Een aantal exposanten met specifieke apparatuur en producten voor wijnbouw en -productie zullen aanwezig zijn in hal 1. Ook de Waalse wijnbouwersvereniging zal een brede waaier aan wijnen aanbieden om te proeven en te verkopen.

Voor elk wat wils

Naast deze voorgaande thema’s zijn er nog andere parcours uitgestippeld. Op het beursplan, dat beschikbaar is aan de infostands, kun je ze allemaal ontdekken. We belichten nog enkele thema’s.

Biolandbouw Er zal onder meer opnieuw een route gewijd zijn aan biologische landbouw. De biologische landbouw is in Wallonië goed voor 1 ha landbouwgrond op 10 en voor 1 boerderij op 8 (cijfers 2017), een aandeel dat elk jaar nog toeneemt. In samenwerking met de beroepsvereniging Union Nationale des Agrobiologistes Belges (UNAB) worden een cluster en een parcours voorgesteld dat gewijd is aan de biologische landbouw. Dit parcours biedt de mogelijkheid om de kwaliteit en diversiteit van de Waalse biolandbouw te ontdekken, zowel vanuit het perspectief van producenten als vanuit het perspectief van bezoekers. Je krijgt de gelegenheid om talrijke producten ter plaatse te proeven of mee te nemen. De tent ‘En terre bio’ vormt een gezellige ontmoetingsplaats van producenten, ambachtslieden-verwerkers, omkaderende beroepen, consumenten, zusterverenigingen en politieke partijen.

Familiebezoek Het familieparcours keert terug met een overvloed aan activiteiten op de populaire ‘La Ferme enchantée / de betoverende boerderij’, in een zone van 2.000 m² ten noorden van LEC 2 en 3. Gezinnen kunnen er kennismaken met beroepen en producten uit de landbouwsector. Dit is ook dé gelegenheid voor jong en oud om verschillende diersoorten te benaderen en om te leren hoe ze goed verzorgd moeten worden. Kinderen kunnen hun stuurkunsten tussen de strobalen oefenen met minitractoren. Ook in het Dorp van de Landbouw in hal 3 kun je leuke gezinsactiviteiten vinden.

In ‘La ferme enchantée’ is het dikke fun, onder meer met een tractorencircuit.
In ‘La ferme enchantée’ is het dikke fun, onder meer met een tractorencircuit. - Foto: AV

Mechanisatie De Beurs van Libramont bulkt van de nieuwigheden. Je ontdekt ze op het innovatieparcours. Een vaste waarde is natuurlijk de Mecanic Show. Vanop de tribunes van de Grote Ring kun je dagelijks een selectie aan nieuwe machines en technieken bewonderen. Je krijgt er bovendien deskundige uitleg bij. In de zone Genitec kun je machines voor de groensector aan het werk zien. In hal 1 vind je een 20-tal firma’s die je de wereld van smart farming laten ontdekken en je kunt er je skills tonen op de farming simulator.

Veefokkers tonen hun toppers

De veehouderij is steeds prominent aanwezig in Libramont. In het LEC vind je onder meer een parcours rond melk. In hal 2 kun je het rijke aanbod aan genetica – Belgisch witblauw, gemengd witblauw, Holstein, Blonde d’Aquitaine, Charolais, Limousin, Salers, Angus, Normande, Montbéliarde en Rouge Pie de l’Est – op de standen van de fokkerijorganisaties bewonderen.

Het jaarlijkse hoogtepunt voor heel wat fokkers zijn natuurlijk de veeprijskampen. Op vrijdag komen de topdieren van rassen Blonde d’Aquitaine, Limousin, Montbéliarde en Holstein tegen elkaar uit in de wedstrijdring. Op zaterdag zijn dat gemengd witblauw, Charolais en Belgisch witblauw. Het worden ongetwijfeld weer spannende prijskampen. Tientallen dieren van topgenetica zullen in de ring staan, maar slechts 1 wordt kampioen. De jury beslist wie op het hoogste schavot komt te staan!

De veeprijskampen zijn een vaste waarde. Voor heel wat fokkers is dit het hoogtepunt van het jaar.
De veeprijskampen zijn een vaste waarde. Voor heel wat fokkers is dit het hoogtepunt van het jaar. - Foto: Beurs van Libramont
De spanning is dikwijls te snijden in de wedstrijdring. Er kan immers maar één winnaar bekroond worden.
De spanning is dikwijls te snijden in de wedstrijdring. Er kan immers maar één winnaar bekroond worden. - Foto: Beurs van Libramont

Op zaterdag komen ook de schapenfokkers met hun beste dieren aan bod in de wedstrijdring.

Naast de prijskampen en het melkparcours werkte de beursorganisatie opnieuw met Elevéo, de Association wallonne de l’élevage, een ruim activiteitenprogramma uit waarin de veehouderij centraal staat. Elevéo wil op die manier de burgers van jongs af aan en op een objectieve wijze informeren over de kenmerken van de Waalse veeteeltbedrijven.

Genieten van paardenpracht

De Beurs van Libramont blijft ook trouw aan zijn basis. Het Belgisch trekpaard zal ongetwijfeld weer de aandacht trekken. Daarnaast worden ook de Jumping van Libramont georganiseerd en tal van andere paardenwedstrijden.

Anne Vandenbosch

 

Informatie over de bosbouwbeurs Demo Forest in Bertrix op 30 en 31 juli vind je via deze link

Lees ook in Libramont

Meer artikelen bekijken