Startpagina Actueel

Vooruit en Groen willen PFAS-houdende pesticiden verbieden

Regeringspartij Vooruit en oppositiepartij Groen willen een totaalverbod op het gebruik van PFAS-houdende pesticiden in Vlaanderen, om de vervuiling van het drinkwater te stoppen. Dat schrijft nieuwswebsite Apache. Groen diende op 26 februari een voorstel tot resolutie ervoor in.

Leestijd : 3 min

Uit een analyse van Apache van data van de Vlaamse drinkwatermaatschappijen blijkt dat kraanwater in meer dan de helft van alle Vlaamse leveringsgebieden de risicogrenswaarden voor PFAS overschrijden. Vooral trifluorazijnzuur (TFA), een ultrakorte PFAS, zou hiervan de oorzaak zijn.

Die forever chemical is afkomstig van industriële productieprocessen, maar is ook een afbraakproduct van gewasbeschermingsmiddelen die PFAS bevatten. Voorbeelden van dergelijke PFAS-houdende pesticiden zijn flufenacet en flutolanil. “Flufenacet is een veelgebruikt PFAS-bestrijdingsmiddel in België, dat niet alleen volhardt in het milieu en TFA afgeeft, maar ook het hormoonstelsel verstoort. Dat brengt ernstige risico’s voor zwangerschappen en pasgeborenen met zich mee”, zegt toxicoloog Angeliki Lysimachou van Pesticide Action Network Europe (PAN Europe) tegen Apache.

Eerder vroeg deze organisatie samen met Bond Beter Leefmilieu, Velt en Natuurpunt al een verbod op het gebruik van PFAS-houdende gewasbeschermingsmiddelen. Een einde aan het gebruik van dergelijke fytoproducten moet de drinkwatervoorraad beschermen.

Totaalverbod

Vooruit en Groen sluiten zich nu bij deze vraag aan. “In een vorige tussenkomst heb ik al aan minister Jo Brouns gezegd dat je vervuiling best stopt aan de bron”, zegt Vlaams parlementslid Kris Verduyckt (Vooruit) tegen Apache. “Hij moet dus dringend werk maken van een verbod op PFAS-houdende pesticiden, dat ook alle stoffen bevat die uiteenvallen in TFA. Daarnaast moet hij het actieplan pesticiden dat werd goedgekeurd in de regering versneld uitvoeren.”

Vlaanderen moet volgens Groen bij het bepalen van de drinkwaternorm TFA meenemen, wat ze tot nu toe niet deden. “Dat is ook wat de Europese Commissie aanraadt. Het gaat over de gezondheid van Vlamingen en dan is het voorzorgsprincipe op zijn plaats”, zegt Vlaams parlementslid Mieke Schauvliege (Groen) in het artikel van Apache.

“Uit analyses van het oppervlaktewater en drinkwater dat gewonnen wordt in gebieden waar veel aan landbouw gedaan wordt, zien we hoge concentraties TFA”, zegt Schauvliege tegen Landbouwleven. “Die TFA komt van het gebruik van PFAS-houdende pesticiden. De enigste oplossing om de gehaltes TFA naar beneden te halen, is de vervuiling bij de bron aanpakken, en dus een totaalverbod op het gebruik van PFAS-houdende pesticiden in Vlaanderen.”

Vervuiler betaalt

Zo’n verbod, zeker in gebieden waar drinkwater gewonnen wordt, is nodig volgens Groen. De TFA uit het drinkwater continu blijven filteren met omgekeerde osmose zou immers enorm duur en onrealistisch zijn. De al bestaande gigantische factuur van de waterzuivering zijn voor rekenign van de vervuiler, niet de gebruiker, zegt Groen.

Ook voor Vooruit moet de vervuiler en niet de belastingbetaler betalen, eventueel via een verplichte bijdrage tot een milieuherstelfonds dat de kosten van de filtering van het drinkwater draagt.

Tegen Landbouwleven verduidelijkt Schauvliege wie zij in de eerste plaats beschouwen als vervuiler. “De agro-industrie moet de vervuiling opruimen. Zij zijn het die de PFAS-houdende gewasbeschermingsmiddelen produceren, niet de individuele boeren, hoewel zij de producten gebruiken. Met een verbod op het gebruik van de PFAS-pesticiden willen we individuele boeren zeker niet treffen.”

Voorstel tot resolutie

Groen diende op 26 februari een voorstel tot resolutie in om het gebruik van PFAS-houdende pesticiden te verbieden in Vlaanderen. Wanneer de Commissie Leefmilieu dit voorstel zal bespreken, is nog niet bekend. Maar als de commissie en het Vlaams parlement het voorstel aannemen, zal minister van Omgeving Jo Brouns (cd&v) stappen moeten ondernemen om het gebruik van deze pesticiden in te dammen.

“Zo’n voorstel tot resolutie is geen vrijblijvende vraag van het parlement. In feite zouden zo’n PFAS-houdende pesticiden zelfs niet op de markt mogen komen, maar dat kan Vlaanderen niet beslissen. Vlaanderen moet dan maar zijn verantwoordelijkheid nemen en het gebruik verbieden”, aldus Schauvliege.

“Vooruit en N-VA hebben in het verleden al gepleit voor een verbod. Als ze dat pleidooi ook omzetten in een stem, acht ik ons initiatief zeker haalbaar”, besluit de Groen-politica.

ThD/Apache

Lees ook in Actueel

Meer artikelen bekijken