Startpagina Paarden

De terugkeer van Brillant

De afgelopen maanden hoorden we iedere dag wel op tv of via de social media een bericht dat Hilse De Groote met het trekpaard Elixir van Euverbraeke, een verre nakomeling van Brillant, was aangekomen in een stad en er een ontmoeting had met de burgemeester.

Leestijd : 2 min

Brillant uit Vollezele won in eigendom van Remi Vander Schueren verschillende internationale kampioenstitels. Zijn nakomelingen werden wereldwijd geëxporteerd. Het project 'De terugkeer van Brillant' bracht een verre nakomeling van Brillant terug naar Vollezele.

De oprichter van het Museum van het Belgisch Trekpaard, Philippe Van Dixhoorn, stamt af van de 'Stallen van Dixhoorn' in Axel. Eerst was er de stoeterij in Axel, waarna Philippus van Dixhoorn een tweede stoeterij, met 90 Belgische trekpaarden in Vollezele kocht. Het museum van het Belgisch trekpaard bestaat dit jaar 25 jaar.

Noel De Beuf baat als enige nazaat van Remi Vander Schueren vandaag een hengstenhouderij met KI-centrum uit. Dat is ondertussen uitgebreid met een bevallingscentrum voor trekpaarden, en dit op wandelafstand van de vroegere stoeterij van Dixhoorn, Haras d’hauwer. Hiermee houdt hij de traditie van de hengstenhouderijen in Vollezele levend, weliswaar aangepast aan de moderne technologieën met kunstmatige inseminatie. Vanaf hier worden ook opnieuw trekpaarden geëxporteerd naar verre continenten.

Het project

Als kleindochter van Philippe van Dixhoorn vertrok Hilse De Groote op 15 april met de Belgisch trekpaardmerrie Elixir van Euverbraeke in Axel bij de oude fokkerij van Dixhoorn. Haar einddoel was om op 31 augustus ter gelegenheid van de viering van 25 jaar museum, aan te komen in Vollezele.

Ze trokken daarbij door de verschillende provincies en legden samen meer dan 1.400 km af. Er was geen vaste route en ze overnachtten bij meerdere Vlaamse trekpaardfokkers.

Ze wou met haar tocht vooral aandacht vragen voor het Belgisch trekpaard. ‘De terugkeer van Brillant’ werd een symbolische reis, die in het teken stond van verbinding. Deze tocht, door Belgische steden en Vlaamse velden, liet niemand onberoerd, en ging soms ook langs ‘gewaagde’ trajecten, onder andere door de voetgangerstunnel onder de Schelde in Antwerpen.

Aankomst in Vollezele

Op 31 augustus was het feest ter ere van 25 jaar museum, maar vooral Hilse en Elixir werden feestelijk onthaald. Hilse filmde haar hele tocht en is vandaag de vele uren beeldmateriaal aan het verwerken tot een film. Er komt ook een fotoboek. We kijken er alvast naar uit.

Ann Muys

Lees ook in Paarden

Openstoeterijendag bij trekpaardenfokkerij ’t Bruggeveld

Paarden Om de trekpaarden in hun eigen omgeving aan het werk te zien, organiseerden 3 fokkerijen uit Vlaams-Brabant een openstoeterijendag. Deze vonden al plaats in Vollezele in april, in het Provinciedomein Huizingen in juni en in Kampenhout eind juli. Op zondag 17 augustus hield trekpaardenfokkerij ’t Bruggeveld – met Rudi en Thomas Callebaut – als laatste van de 3 een opendeurdag op en rond hun fokkerij.
Meer artikelen bekijken