Startpagina Paarden

Hengstenkeuring van het Belgisch trekpaard in Ghlin

Op 22 november vond de centrale hengstenkeuring van het Belgisch trekpaard plaats in Ghlin (provincie Henegouwen). Van de meer dan 70 ingeschreven hengsten waren er een 60-tal present.

Leestijd : 5 min

Tijdens deze centrale hengstenkeuring van het Belgisch trekpaard kwamen verschillende jaargangen aan bod.

Hengsten geboren in 2023

De juryleden van dienst begonnen met de belangrijkste gebeurtenis van deze dag, namelijk de hengsten geboren in 2023. De aanwezige jonge kanshebbers werden verdeeld in 3 reeksen volgens de stokmaat, gemeten in de Faculteit Diergeneeskunde van Merelbeke, tijdens het medisch onderzoek dat verplicht is vóór een eerste keuring door het stamboek.

Kleinste maat Er werd gestart met de kleinste maat onder 1,62 m, waar er 4 van de 7 voorgestelde paarden aangenomen werden.

De geïmporteerde blauwe Cliff van de Vinkenbossen (v. Bart van de Vinkenbossen) was een goede hengst op stand die vanuit de voorgegroeide achterhand goed bewoog. Hij is in eigendom van Van Riet. De eveneens blauwe Collin van het Merelhof (Milo van de Kapelhoeve) was een harmonieus gebouwde hengst met strakke bovenlijn en mooi kruis, die een chiquer hoofd mag hebben, maar goed bewoog. Hij is afkomstig uit Wallonië, van Valerie Bodart. Norman van stal de Roos (Quadance van de Parelhoeve) van de familie van Buggenhout en Lateur van de Musschoot (Codex van Waardzicht) was een geblokt paard met goede bewegingen, eveneens uit Wallonië, van Jean Marc Goosse. Beide hengsten werden ook aanvaard voor de dekdienst volgend jaar.

Middenmaat Van de 11 ingeschreven hengsten werden er 7 aangenomen. De vosse Lowie van het Hermeshof (Unik), van eigenaar Henckens, verdiende een bonuspunt en mocht doorgaan. Cisse van ’t Groenenbroek (Kobus), van eigenaar Van Langenhove, was een klassiek gebouwd paard dat wat langgekoot goed bewoog. De vosschimmel Enzo van de Zandgroeve (Lord), van eigenaar Feytens, bekoorde fel door zijn langgelijnd type en soepele bewegingen. Tresor van de Boterhoeve (Milo), van eigenaar Imschoot, was een compacte blauwschimmel zonder fouten die bovendien supergoed bewoog. Mozes van ’t Groeneveld (Milo), van eigenaar Verdoodt, heeft een zeer goede afstamming, maar was tijdens deze keuring niet in de mooiste vorm. Hij liet goede gangen zien.

Lotto van de Boterhoeve (Matteo) was de enige zwarte die de schifting passeerde. Op stand had hij een wat beknopte achterhand, die een matige stap maar veel betere draf liet zien. Marcus van de Sint Pieter Fontein (Jonas van het Valleihof), van eigenaar Bruno Herman is een vierkant gemaakte bruinschimmel die goed zal evolueren.

Grote maat Van de 11 deelnemers werden er 7 doorverwezen. Artois van de Boterhoeve (Lord), van eigenaar Imschoot, was een groot groen paard, die met een extra voorhand supergoed bewoog. Stalgenoot Billy van de Molenput (Bob de ter Couterhove) stond opgetrokken en toonde daardoor te ronde rib. Zijn zeer mooie achterhand viel op. Hij toonde zijn zwevende correcte gangen met volle goesting. De grootramige vosse Star van de Kraanbeekhoeve (Tor van de Kloosterhoeve), met eigenaar Moreels, had geen moderne uitstraling, maar liet veel goede draf zien. Finley van de Maalderij (Lord), met eigenaar Claes Cornelis, was een zeer goed gelijnde vosschimmel met een mooi hoofd en de van vader geërfde showgangen, die hij goed liet zien. Ultimo van de Fonteine (Jim), met eigenaar Van Langenhove, was een bruin groen paard dat tijdens deze prijskamp wat vrouwelijk voorkwam. We zullen zien hoe hij evolueert. Union van de Parelhoeve (Tejo) van eigenaar Van Buggenhout is een bruine hengst die goed moet evolueren. De eveneens bruine Rony de la Place (Espoir), met eigenaar Borremans, heeft familiale banden met zijn voorganger door zijn vader (Parelhoeve) en een goede bloedvoering dankzij zijn grootmoeder langs moederskant.

Hengsten geboren in 2022

Voor de eerste maal goedgekeurd in de oudere reeksen was Dinn van ’t Rietenhof (Hero van Terlo), eigenaar Van Riet, is een reeds volwassen harmonieus gebouwde hengst, die vlotte gangen liet zien en bovendien een bonuspunt verdiende voor lage bloedverwantschap. Matteo van Meldert (Espoir van de Parelhoeve), met eigenaar Leunis, kwam mannelijk tevoorschijn met vooral goede drafbewegingen. De pijpbenen moeten langer zijn en de voeten beter verzorgd.

Jerom van de Kuivethoeve (Tejo), met eigenaar Henckens, is een eerder klassiek mannelijk gemaakte hengst die achter opmerkingen vertoonde in de bewegingen. De zwarte Max van de Zoetemond (Mathador), met eigenaar Swinnen, is een grove matige hengst. Codex van de Berghoeve (v. Amador), met eigenaar Teerlynck, blijft goed evolueren. Hij was mooi klaargezet en bewoog zeer goed. De verleden jaar goed scorende bruine Porthos van het Wassegemhof (Premier), met eigenaar De Paepe, presenteerde zich goed en is in type minder gelijk gebleven. Rik van de Tinnenhoeve (Jim), met eigenaar Van Riet, was wat mannelijker geworden in type en bewoog goed. Roel van het Hermeshof (Roel), met eigenaar Henckens, is een goed geëvolueerde hengst met de nodige overschot. De combinatie van 2 grootvaders aan beide kanten is geslaagd. Mats van het Hengelhof (Lord) blijft een smalle goed dravende verschijning. De weinig behaarde, goed medisch scorende benen gaven een niet harmonieus beeld. De stap achter was minder.

Quintro du Canteleu (Bram van de Ruiting), met eigenaar Deglasse, is een vosse klassiek gebouwde hengst die goed bewoog en die met een bonuspunt aanvaard werd. Vedet van de Boterhoeve (Uniek), met eigenaar Imschoot, is een blauwe goed evoluerende hengst met overschot die vooral in draf bekoorde. Ivo van Tersaet (Hector), met eigenaar Swinnen, is een modern gelijnde hengst die vanuit de achterhand beter kon presteren in de gangen. Major van de Boterhoeve (Lord), met eigenaar Borremans, kwam heel fier en top klaargezet in de piste. In type en gangen had hij veel overschot. Hij stond bovendien op goede voeten. Ampère van het Hermeshof (Lord), met eigenaar Henckens, is een nette vosschimmel die, net als zijn vader, soepel bewoog.

Hengsten geboren in 2020

Van de jaargang 2020 waren er 12 aanwezig voor de tweede keuring in hun leven. Over het algemeen is één derde goed geëvolueerd.

Belang van goede beenscores

Het is aan de fokker om de hengst te kiezen die het beste past in bloedlijn en/of inzake andere voordelen voor zijn te bevruchten merrie. Steeds meer worden de beenscores een belangrijk punt. Meestal zijn goede beenscores bij de betere paarden geen makkelijke hindernis.

Het volledige verslag van de hengstenkeuring kan je lezen in het ledenblad van VFBT (Vlaamse Fokkers van het Belgisch Trekpaard) nr. 4/2025.

Ides Versyck

Lees ook in Paarden

Belgen schrijven geschiedenis op WK jonge eventingpaarden

Paarden Ons land mag gerust terugkijken op een boerenjaar voor de paardensport! De voorbije successen in jumping en dressuur hebben daar natuurlijk alles mee te maken. Alsof al dit moois nog niet genoeg was, zorgden onze eventingruiters voor de kers op de taart van een onvergetelijk seizoen. Dat gebeurde dan nog wel op Le Mondial du Lion, dé afspraak par excellence voor de jonge eventingpaarden.
Meer artikelen bekijken