groenten zien af

Granen
De gerst rijpt in een recordtempo
Aardappelen
Maïs
De vroeg gezaaide maïs staat dichtgegroeid, wat verdamping beperkt. De laatst gezaaide maïs, die meestal dan nog na gras gezaaid werd, heeft duidelijk te lijden door de droogte. Deze ziet echt af !
Hier gaan mooie lange groeidagen verloren en zijn topopbrengsten dus weg.
Spinazie
Voor deze teelt is het de laatste jaren vechten tegen de natuur.
Vorig jaar stierven de plantjes af door de te grote neerslag op te korte tijd, waardoor de wortels verzopen. Dit jaar is de droogte te erg om deze teelt ten volle te doen slagen. De diepvriesindustrie heeft dus opnieuw spinazie tekort. Beregenen om de opkomst te doen slagen is noodzakelijk. De onkruidbestrijding verloopt moeilijk, met zeker aandacht voor meerdere naopkomst correcties. En om de verdere ontwikkeling te garanderen, is meestal opnieuw beregenen nodig, waarbij dan nog eens het risico op plotse valse meeldauw (WOLF Peronospora farinosa sp. spinaciae) aantasting groot is! Zeker bij hoge temperaturen ontwikkelt deze ziekte zich razend snel. Een behandeling is dus zeker nodig!
Revus, Fenomenal, Infinito, Prevint, Orvego Star, Previcur Energy zijn erkend, waarbij Revus 7 en Fenomenal 21 dagen wachttijd hebben, de andere 14 dagen.
De meeste rassen hebben resistentie tegen fysio 1 t.e.m 7, sommige ook tot en met 8. Is er in de nieuwere rassen minder resistentie? Of kennen we nieuwere fysio’s? Feit is dat het enorm snel kan gaan na beregening.
Voor velen is de maat vol en denkt men eraan met deze teelt te stoppen. Maar aangezien contractopmaak een winterwerk is, zal er tegen die tijd wel al een gematigder standpunt zijn.
Bloemkool
De bloemkoolteelt is sterk afhankelijk van voldoende neerslag. De zorg die nodig is in deze teelt is de laatste jaren zeker toegenomen. Wildbescherming en schade, koolvliegbehandeling en aantasting en ook nog eens voldoende beregeningsbeurten. Het wordt steeds meer één van de risicovolste vollegrondsgroenteteelten. Ook hier krijgen vele telers het idee te moeten vechten tegen de natuur.
De oogst van de eerste bloemkool voor diepvriesindustrie is gestart. Daar waar voldoende beregend kon worden, zijn mooie opbrengsten gehaald. Voor deze teelt is een beregeningsverbod nefast in deze fase!
Erwten
In de erwtenteelt wordt straks de mogelijkheid om te kunnen beregenen een voorwaarde om goede opbrengsten te halen. Enkel in Franse streken waar men gemakkelijk kan beregenen is de opbrengst en kwaliteit ronduit prachtig. Men zal dan ook meer geneigd zijn met deze teelt naar die gebieden te gaan verschuiven.
Bonen
De zaai van bonen is gestopt. Door de te droge omstandigheden heeft het geen zin deze in te zaaien.
De kieming vraagt veel vocht. Eenmaal ze bladgroen vormen, kan een boon zeker langere droogtes trotseren. In tegendeel in deze droogtestress maken ze meestal veel bloemknoppen aan, wat dus meer vruchten geeft. Alleen is er dan opnieuw vocht nodig om deze grotere vruchtzetting te laten uitgroeien.
Zal het net als vorig jaar hier in de bonenteelt enkel op het laatst van het zaaiseizoen optimaal zijn om te gaan zaaien met het risico op zeer late vruchtzetting tot gevolg?
Prei
In de preiteelt zijn de zeer droge omstandigheden ook niet gunstig voor een vlotte weggroei van de plantjes. Fusarium, wat een zwakteschimmel is, zal hier dus meer tijd krijgen om de wortels te gaan aantasten.
Ook thrips zijn reeds zeer actief en vragen in de vroegste plantingen al voldoende aandacht. Het is gekend dat bij verminderde sapstroom in de plant de bestrijding matig te noemen is.