Startpagina Klimaat

Koeweidehof uit Merchtem is ‘De klimaatkoploper’

Het Koeweidehof van melkveehouders Bart Vanderstraeten en Marijke d’Hertevelt is gekroond tot ‘De Klimaatkoploper 2025’. Jan en Patrick Van der Velpen uit Bierbeek winnen de publieksprijs.

Leestijd : 3 min

‘De Klimaatkoploper’ is een initiatief van Boerenbond, Cera en KBC. De wedstrijd zet landbouwers in de kijker die innovatieve technieken toepassen en bijdragen aan een duurzame en klimaatvriendelijke land- en tuinbouw.

De jury bezocht 5 land- en tuinbouwbedrijven en koos uiteindelijk voor het Koeweidehof als ultieme winnaar. “Elk van de 5 bedrijven blinkt uit op meerdere vlakken: een duurzaam verdienmodel, inzetten op onderzoek en innovatie, hernieuwbare energie, slim omgaan met water, een gezonde bodem, de teeltkeuze...“, verduidelijkt juryvoorzitter en weerman Bram Verbruggen.

“Het was een moeilijke beslissing maar uiteindelijk kozen we voor het Koeweidehof omdat Bart en Marijke het meest de klimaatimpact van hun gehele bedrijfsvoering overdachten. Bovendien hebben zij een groot publieksbereik en een sterke lokale verankering, 2 belangrijke elementen als het aankomt op ambassadeurschap en klimaatvriendelijkheid.”

Het Koeweidehof

Het Koeweidehof is een melkveebedrijf waar duurzaamheid en innovatie centraal staan. Sinds 2024 brengen zaakvoerder Bart Vanderstraeten en Marijke D’Hertevelt verse melk rechtstreeks van bij de boer naar de consument onder het nieuwe verse zuivelmerk Oh!Lait. De melk wordt op het bedrijf verwerkt in een innovatieve mini-zuivelfabriek.

Voeder- en melkrobots zorgen ervoor dat elke koe de juiste voeding krijgt en dat elke koe zelf kan kiezen wanneer ze gemolken wordt. Een pocketvergister die mest omzet in elektriciteit, 600 zonnepanelen en een dynamisch batterijsysteem zorgen voor de hernieuwbare energie.

“Toen we de video van deze wedstrijd opnamen, zeiden we al dat de prijs effectief winnen de kers op de taart zou zijn. Of de perfecte mousse op de cappuccino, om in de eigen sector te blijven”, zegt Marijke van het Koeweidehof. “We runnen ons bedrijf altijd met de insteek van iets positief te veranderen. Ons jarenlange werk wordt nu beloond.”

Het Koeweidehof organiseert ook teambuildingactiviteiten om de brug tussen landbouw en burgers te maken. “We leveren veel inspanningen in het uitdragen van ons verhaal naar de consument”, aldus Bart van het Koeweidehof. “Via FarmFun bereiken we veel mensen, en met Oh!Lait willen we nu ook echt ons bedrijf op de ontbijttafel van de consument krijgen. Er werd hier vanavond verteld dat de sector zo veel doet, en dat er zo weinig over geweten is. Dat willen we veranderen.”

De publiekslieveling: Jan en Patrick Van der Velpen

Jan en Patrick Van der Velpen mogen de publieksprijs mee naar huis nemen. Zij kregen het grootste deel van de 4065 stemmen achter hun naam. Appelen en peren hebben voor de broers dan ook geen geheimen meer na bijna 3 decennia. Dankzij diverse samenwerkingen zijn ze pioniers in de duurzame fruitteelt met onder meer een waterbassin voor de opvang van regen- en drainagewater, druppelirrigatie en lichtdoorlatende zonnepanelen boven (een deel van) de perenbomen.

Het bedrijf is deels biologisch gecertificeerd, wat het engagement van Jan en Patrick voor duurzame teeltpraktijken benadrukt. De broers ontvangen ook regelmatig collega landbouwers en kinderen op hun bedrijf om te tonen wat de mogelijkheden zijn om aan energiezuinige en klimaatrobuuste landbouw te doen. Via hun hoevewinkel en via de coöperatie Kort’om Leuven vermarkten ze hun producten via korte keten.

Jan en Patrick Van der Velpen winnen met hun fruitbedrijf de publieksprijs.
Jan en Patrick Van der Velpen winnen met hun fruitbedrijf de publieksprijs. - Foto: Boerenbond

Jan en Patrick zijn aangenaam verrast door de publieksprijs. “Het is een mooie erkenning en waardering voor de inspanningen die wij met ons team hebben geleverd. Het is echt plezant en een mooi uithangbord voor het bedrijf. We doen ons best om een goed product af te leveren en gaan op de ingeslagen weg verder. Dat we nu de publieksprijs winnen, wil niet zeggen dat onze klimaatinspanningen stoppen! We blijven eraan werken. We hebben nu al veel goede ideeën, maar blijven met onze voetjes op de grond.”

Elke finalist is koploper

Ondanks dat er maar één iemand publiekswinnaar kan zijn en één iemand ‘De Klimaatkoploper 2025’, verdienen alle 5 de finalisten het om in de schijnwerpers te staan. Ook de andere finalisten: Svelien Aardbeien uit Lennik, Melkveebedrijf Peter Bauwens uit Herzele en Meer Fresh Products uit Hoogstraten zullen het komende jaar als ambassadeur optreden.

“Elk bedrijf levert op zijn eigen unieke manier een bijdrage aan een beter klimaat. De laureaten zijn niet alleen een inspirerend voorbeeld voor collega’s binnen de sector, iedereen kan iets leren van hun creativiteit, veerkracht en motivatie” besluit juryvoorzitter Bram Verbruggen.

Boerenbond

Lees ook in Klimaat

Meer artikelen bekijken