Mechelen en Harelbeke bekroond tot ‘Bijenvriendelijkste Gemeentes’ van Vlaanderen
De West-Vlaamse stad Harelbeke en de Antwerpse stad Mechelen mogen zich heel 2026 de ‘Bijenvriendelijkste Gemeentes’ van Vlaanderen noemen. Dat heeft het Departement Omgeving, dat de titel jaarlijks uitreikt, op 12 december gemeld. Bijna 90 Vlaamse gemeenten namen deel aan de wedstrijd.

Bloemrijke graslanden, bijenhotels en een aangepast maaibeleid, het zijn enkele ingrediënten die de bijenpopulatie in steden en gemeenten opnieuw op peil kan brengen. Dat is volgens het Departement Omgeving ook nodig, omdat bijen en andere wilde bestuivers cruciaal zijn voor de biodiversiteit en voedselproductie. De diertjes worden echter bedreigd door een tekort aan voedsel en een gebrek aan geschikte nestplaatsen.
Het bijenplan van Harelbeke zorgde er onder meer voor dat de grasvlakten in de stad op 5 jaar tijd groeiden van 24.886 m2 naar 77.800 m2. De stad zet in op bloemrijke zones en investeert in bijen- en insectenhotels. Zowel Harelbeke als Mechelen maaien hun gazons minder en op het tempo van de bijen. Mechelen, dat de prijs won in de categorie van meer dan 40.000 inwoners, heeft ook ingezet waardevolle struiken en bomen, zoals de meidoorn, sleedoorn en vroege bloeiers.
De gemeenten die net naast de eerste plaats grepen, krijgen van het Departement Omgeving een score op 5 voor bijenvriendelijkheid. Een gemeente met 5 bijenlabels kenmerkt zich door een structureel bijenactieplan en monitoring van wilde bijen. Initiatieven zoals de bijenverhaaltjes in Knokke-Heist of de vetplantjes op de begraafplaats in Lummen kunnen gemeenten een hogere bijenscore opleveren.
Het is de elfde keer dat de titel werd uitgedeeld. In 2025 droegen de gemeentes Heist-op-den-Berg, Kontich en Lint de titel van ‘Bijenvriendelijkste Gemeente’ van Vlaanderen.





