Sterke groei van eierimport uit Oekraïne
De voorbije jaren is de import van eieren uit Oekraïne naar de Europese Unie sterk toegenomen. Dat blijkt uit het antwoord van minister van Landbouw Jo Brouns op een vraag van parlementslid Lydia Peeters (Anders).

Tussen 2020 en 2025 nam de invoer van eieren uit Oekraïne in Europa toe van 6.693 ton tot 100.377 ton. Dat is 15 keer meer op 5 jaar tijd. Oekraïne is daarmee uitgegroeid tot de belangrijkste leverancier van eieren aan de EU. In 2025 was 65% van alle ingevoerde eieren en eiproducten afkomstig uit Oekraïne. De sterke groei situeert zich vooral bij consumptie-eieren in schaal. De invoer van eiproducten blijft relatief stabiel.
In 2024 werden in ons land 1.221 ton consumptie-eieren en 19 ton eiproducten ingevoerd uit Oekraïne. In 2025 bedroeg de invoer in ons land 4.063 ton consumptie-eieren en 19 ton eiproducten.
Hier gelden strengere regels
Hoewel de impact op de Vlaamse markt voorlopig beperkt blijft door de hoge vraag naar eieren, wijst Lydia Peeters op de structurele uitdagingen voor de Vlaamse pluimveesector. “Onze pluimveehouders opereren in een moeilijke context. Ze worden geconfronteerd met strengere dierenwelzijnsregels, zoals het verbod op kooihuisvesting bij nieuwe installaties en bij vervanging van bestaande installaties. Dat betekent dat er minder dieren op dezelfde oppervlakte kunnen worden gehouden. Bovendien botsen landbouwers voortdurend op vergunningsproblemen, niet alleen bij uitbreidingen, maar ook wanneer zij nieuwe stallen moeten bijbouwen om hetzelfde aantal dieren te kunnen blijven houden", stelt Lydia Peeters.
“Het is essentieel dat we blijven waken over een eerlijk en gelijk speelveld. Dit is geen pleidooi tegen Oekraïne, wel voor rechtszekerheid en toekomstperspectief voor onze eigen landbouwers”, aldus Peeters. “Gezien de wereldwijd hoge vraag naar eieren en eiproducten en de voortdurende dreiging van vogelgriep de afgelopen jaren, staat het aanbod onder druk en liggen de eierprijzen in Vlaanderen op een hoog niveau. De impact van de invoer van Oekraïense eieren lijkt vooralsnog beperkt te zijn”, zegt minister Brouns.
Oekraïne volgt dezelfde regels, vanaf eind 2028
“Vlaanderen heeft steeds gewezen op het belang van een gelijk speelveld bij de invoer van eieren en eiproducten uit Oekraïne. Bovendien heeft Vlaanderen steeds gevraagd dat Oekraïne zo snel mogelijk de Europese dierenwelzijnsnormen aanneemt. Dat is ook voorzien, ondanks de oorlog in dit land. Volgens het herziene vrijhandelsakkoord heeft Oekraïne de tijd tot 31 december 2028 om dit te doen. Op 1 januari 2026 zijn er in Oekraïne regels in werking getreden die deze gelijkstelling voorzien”, besluit minister Brouns.






