Startpagina Economie

Maïsprijs ligt hoger dan tarweprijs

Het is uitzonderlijk dat de maïsprijs hoger ligt dan de tarweprijs. De energiecrisis speelt hierin een rol. De vraag naar maïs is momenteel groot. Naast een stijging van het maïsareaal, ziet men ook een groot areaal koolzaad.

Leestijd : 5 min

Raf Beyers, adviseur bedrijfsontwikkeling en risk management bij United Experts, overliep met ons de voedermarkten van week 13 tot en met 17 (23 maart - 26 april 2026).

Europese tarwevoorraad erg hoog

De Europese tarweprijs op Euronext, die na het uitbreken van de oorlog met Iran op 13 maart even naar 210,75 euro/ton ging, is de voorbije weken, sinds het staakt-het-vuren van begin april, op 23 april terug gedaald naar 196,75 euro. “Na het staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten (VS) en Iran is de focus weer verschoven naar de onderliggende dynamiek tussen vraag en aanbod”, legt Raf Beyers uit. “De tarwemarkt weerspiegelt momenteel zowel opwaartse als neerwaartse trends. Zo ondersteunen Amerikaanse leveringsrisico’s door droogte in de graangebieden de prijzen, terwijl gunstige wereldwijde gewascondities en een zwakkere vraag de vooruitzichten beïnvloeden. In de VS gaan de gewascondities van tarwe stevig achteruit door droogte, terwijl in Frankrijk en Rusland de gewascondities goed blijven. Bovendien wordt gesteld dat Marokko nog nooit zo groen gezien heeft in deze tijd van het jaar, wat op zeer gunstige gewascondities wijst in Noord-Afrika. Noord-Afrika is een belangrijke importeur voor Europese tarwe, door de huidige gewasstand heeft Europa dus nog meer zorgen rond zijn grote voorraad.”

In het World Agricultural Supply and Demand Estimates (Wasde)-maandrapport van 9 april wordt de Europese tarwevoorraad nog 3,25% hoger gezet dan vorige maand. Die voorraad is nog altijd een stevige 43,3% hoger dan vorig jaar. Intussen kwam de Europese Commissie met zijn lente 2026-update vanuit zijn departement voor Agriculture and Rural Development, met een raming van 3,2% daling van de Europese tarweproductie voor het aankomende seizoen tegenover het aflopende seizoen. “Daarmee ligt de voorspelde Europese tarweproductie nog altijd 1,5% boven het vijfjarige gemiddelde. Door gunstige regenvoorspelling voor Oost-Oekraïne en het Russische graangebied en een winter zonder noemenswaardige problemen voor tarwe, kunnen we ons aan hogere tarweproducties verwachten uit die belangrijke graanregio’s.”

Maïs duurder dan tarwe

De maïsprijs laat een ander beeld zien dan die van tarwe. De maïsprijs daalt een pak minder na de prijspiek van 212 euro/ton op 13 maart. Op 23 april was de Europese maïsprijs op het eerstkomende junicontract op Euronext nog altijd 210,25 euro. In de VS zien we grote verschillen in weercondities. Centraal in de VS, de tarwestreek, kampt men met droogte en stevig dalende gewascondities. Ondertussen valt in het gebied rond de grote meren en doorlopend naar het zuiden net heel veel regen, die de inzaai van maïs, die in die regio meest voorkomt, net later op gang laat komen. De Europese Commissie doet in zijn lente-update een voorzichtige voorspelling van 5,3% meer maïsproductie, met de nuance dat de fel gestegen kunstmestprijzen en de geopolitieke crisis net kunnen leiden tot minder inzaai van maïs.

“De grote spread tussen de Europese maïs- en tarweprijs, met name dat maïs een stuk duurder is dan tarwe, is zeer uitzonderlijk”, meent Raf Beyers. “Er is een stevige wereldwijde vraag naar maïs die grote leveranciers recordexporten doen optekenen. De energiecrisis speelt hierin zeker een rol. Vanuit het Zwarte Zee-gebied zal er normaal gezien meer maïs naar Turkije gaan, nu die hun tariefquotum voor 3 miljoen ton maïs naar 5% hebben gebracht. Normaal gezien is dit 130%. Dit wijst op de zenuwachtigheid in de maïsmarkt.”

In het Wasde-maandrapport van april steeg de wereldwijde maïsvoorraad lichtjes (+0,7%). Daarmee is de globale maïsvoorraad wel 2,5% hoger dan vorig jaar, maar wel 7,4% lager dan 2 jaar terug. De Braziliaanse maïs gaat de bloeifase in en regen zou welkom zijn. Door het weereffect van dit seizoen is de verwachting dat er normaal nog genoeg regen komt.

Groot koolzaadareaal in Europa

De koolzaadmarkt wordt sterk beïnvloed door prijsschommelingen op de energiemarkten door het wisselend nieuws rond de oorlog tussen de VS en Israël met Iran en de daaraan gekoppelde problemen voor de straat van Hormuz. Beyers: “Dit is heel normaal, aangezien ongeveer 38% van de wereldwijde oliehandel via scheepvaart daarlangs moet, maar ook 29% van de LPG, 19% LNG, 19% van de geraffineerde olieproducten en ook 13% chemicaliën, waaronder kunstmest.”

De raapzaadprijs op Euronext, met het eerstvolgende contract van mei 2026, piekte op 22 april nog naar 523 euro/ton. Op 24 april in de ochtend ging de prijs even terug richting 510 euro, om nadien door eindecontracteffecten te stijgen naar 562 euro. “We zien de koolzaadprijstendens niet echt dalen als de olieprijzen even dalen.”

Men ziet minder raapzaad richting Europa komen vanuit Canada, omdat ze daar veel meer aan het crushen zijn voor olieproductie. Ook over de aanvoer vanuit Australië maakt men zich zorgen door het mogelijke negatieve opbrengsteffect vanwege het weerfenomeen El Niño daar. Ondertussen meent men dat er binnen Europa het grootste gebied koolzaad is ingezaaid sinds 2018. Het raapzaadcontract van augustus, midden de Europese oogst, is met 504,5 euro al een stuk lager dan het huidige contract van mei, dat op 30 april verloopt.

Grote sojabonenoogst in Zuid-Amerika

De sojameelprijzen zijn sinds Nieuwjaar gestegen van 276 euro/ton op de Chicago Board of Trade (CBOT) begin dit jaar naar 301 euro op 24 april. Daarmee zijn de sojameelprijs en ook de prijs van sojabonen sinds Nieuwjaar maar een kleine 10% gestegen. “Dat de prijs niet hoger gaat tijdens deze geopolitieke situatie en energiecrisis heeft te maken met de Zuid-Amerikaanse oogst. Die is groot en nog altijd gaande. Men schat daarnaast ook in dat door de gestegen kunstmestprijzen er in de VS mogelijk meer soja zal ingezaaid worden. Ook de natte inzaaiomstandigheden rond de grote meren in de VS kunnen ervoor zorgen dat akkerbouwers uiteindelijk meer soja zaaien dan maïs. Maïs moet immers nu in de grond, terwijl soja nog ongeveer een maand later kan.”

Er is volgens Raf Beyers wel een stevige vraag naar eiwitrijke grondstoffen en soja. “De beschikbaarheid is echter beperkt, omdat Zuid-Amerikaanse akkerbouwers nu hun soja vasthouden met enerzijds de hoop op nog hogere prijzen en anderzijds ook het bijna jaarlijkse weerkerende fenomeen van stakingen bij transporteurs en havens in Zuid-Amerika. De Chinese landbouwminister kwam bovendien met de communicatie dat China dit jaar minder soja zal importeren. De Europese Commissie voorspelt een Europese oliezadenproductie voor het aankomende seizoen die 3,3% hoger is dan het huidig aflopende seizoen en ook 4,6% hoger dan het vijfjarige gemiddelde. Men verwacht in Europa vooral een stevige (+14,5%) stijging in de zonnebloemproductie.”

Zowel in sojameel als in sojabonen valt volgens Beyers op dat de prijzen voor directe levering hoger zijn dan de prijzen richting en na de komende oogst in de VS. Dat toont aan dat men zich nog niet te veel zorgen maakt over beschikbaarheid richting de herfst. Het Wasde-maandrapport van april was voor soja neutraal. De sojabonencrush werd met hetzelfde volume verhoogd als het volume waarmee de sojabonenexport afnam.

Anne Vandenbosch

Lees ook in Economie

Mag de EU reclame maken voor vlees en alcohol?

Buitenland Heeft het zin om geld in reclame voor vlees en alcohol te steken terwijl de Europese Unie eigenlijk wil dat we er minder van consumeren? Dat is de vraag die de Europese Groenen aan de commissie Landbouw stelden tijdens een recent debat over het EU-promotiebeleid voor agrovoedingsproducten.
Meer artikelen bekijken

Vind uw droomjob in de land- en tuinbouw

Danis

Koolskamp, West-Vlaanderen

Solliciteer nu

Vind de medewerker die echt bij u past.

Plaats een vacature
Bekijk alle vacatures