Startpagina Bedrijfsnieuws

AIF investeert in Moa Technology voor ontwikkeling veelbelovende herbiciden

Agri Investment Fund (AIF), het investeringsvehikel van Boerenbond, neemt deel aan een kapitaalronde van 26 miljoen euro in Moa Technology (Moa). Dat is een spin-out van de Universiteit van Oxford die nieuwe herbiciden ontwikkelt met veelbelovende, nieuwe werkingsmechanismen die de resistentie van onkruiden tegen bestaande herbiciden kunnen doorbreken.

Leestijd : 3 min

Met deze investering versterkt AIF zijn portefeuille van innovatieve technologieën die bijdragen aan efficiëntere en duurzame gewasbescherming en onkruidbestrijding. De kapitaalronde werd geleid door Oxford Science Enterprises en Supernova Invest, een investeerder gelieerd aan de Franse Crédit Agricole-groep, en werd ondersteund door zowel bestaande als nieuwe investeerders. De nieuwe investeringsronde zal Moa Technology toelaten om de pijplijn van nieuwe herbiciden in een vroeg ontwikkelingsstadium verder uit te breiden.

Op zoek naar nieuwe herbiciden

Het gebruik van herbiciden staat wereldwijd onder toenemende druk. Steeds meer onkruiden ontwikkelen resistentie tegen de bestaande middelen, terwijl het aantal toegelaten producten afneemt door strengere regelgeving. Hierdoor beschikken landbouwers over een steeds beperkter aantal oplossingen, wat de resistentiedruk verder verhoogt en de nood aan nieuwe werkingsmechanismen vergroot terwijl er amper nieuwe producten worden ontwikkeld.

Meer dan 80 nieuwe werkingsmechanismen

Moa wil met zijn uniek screeningsplatform een antwoord bieden op deze uitdaging. Door gebruik te maken van microscopisch kleine plantjes versnelt het de ontdekking van nieuwe herbiciden en bioherbiciden met innovatieve werkingsmechanismen. “Met die plantjes kunnen op grote schaal kandidaat-herbiciden worden getest”, vertelt Barbara Berckmans, Investment manager bij AIF. Via beeldanalyse, artificiële intelligentie en machine learning worden duizenden van die kleine planten automatisch opgevolgd en geanalyseerd. Veranderingen in groei, vorm, kleur, wortelontwikkeling en andere kenmerken worden hierbij gemeten, waardoor veel sneller kan worden vastgesteld of een stof een herbicidale werking heeft en mogelijk berust op een nieuw werkingsmechanisme. Dankzij deze aanpak kan het bedrijf veel sneller nieuwe werkingsmechanismen identificeren dan met traditionele serre- of veldtesten.”

Het platform heeft inmiddels al meer dan 80 nieuwe werkingsmechanismen geïdentificeerd, die onkruiden op een totaal verschillende wijze bestrijden en zo de resistentie tegen bestaande herbiciden kunnen doorbreken. Na succesvolle validatie in proefserres, presteren de nieuwe moleculen van Moa bijzonder sterk in internationale veldproeven tijdens opeenvolgende seizoenen.

Naast de ontwikkeling van nieuwe herbiciden werkt Moa ook aan zogenaamde Moa Amplifiers, moleculen die op zichzelf geen herbicidewerking hebben, maar de werking van bestaande herbiciden kunnen versterken. Daardoor kunnen ze mogelijk bijdragen aan een lager gebruik of lagere doseringen van bepaalde middelen, zonder in te boeten aan doeltreffendheid.

Sterke innovatiepartner

Door haar indrukwekkende resultaten kon Moa de voorbije 2 jaar diverse overeenkomsten afsluiten met toonaangevende bedrijven in de gewasbeschermingssector, waaronder Nufarm, Gowan en Certis Belchim. Begin juli kondigden Moa en Corteva bovendien een meerjarige R&D-samenwerking aan om de ontwikkeling van nieuwe herbicideoplossingen te versnellen. Hiermee positioneert Moa zich steeds nadrukkelijker als een belangrijke innovatiepartner binnen de sector. Voor AIF vormen de unieke onderzoeksresultaten van Moa, gecombineerd met de samenwerking met deze wereldwijde toonaangevende spelers, een belangrijke bevestiging van het potentieel van het bedrijf.

Belangrijke mijlpaal

“Deze financieringsronde is een belangrijke mijlpaal en bevestigt de sterke vooruitgang die Moa de voorbije jaren heeft geboekt, zowel in onderzoek als in het sluiten van commerciële samenwerkingen met internationale spelers uit de sector”, zegt Virginia Corless, CEO van Moa. “We zijn bijzonder verheugd dat via AIF en GrainInnovate in Australië ook de landbouwsector nauw betrokken is bij deze volgende fase in de ontwikkeling van Moa. Hun steun helpt ons om de introductie van onze oplossingen in het veld te versnellen, precies daar waar de nood het hoogst is.”

“Deze investering past perfect binnen de ambitie van AIF om innovatieve technologieën te ondersteunen die bijdragen aan een sterkere en duurzamere landbouw”, voegt Patrik Haesen, CEO van AIF toe. “Moa speelt in op de groeiende nood aan nieuwe oplossingen voor onkruidbestrijding binnen een steeds strenger regelgevend kader. Tegelijk versterken we met deze eerste investering in nieuwe herbiciden onze portefeuille binnen gewasbescherming.”

AIF/JVB

Lees ook in Bedrijfsnieuws

Meer artikelen bekijken