Startpagina Actueel

Grondwaterstanden nog steeds laag tot zeer laag

Eind augustus stonden 4 op de 5 meetlocaties van de grondwaterstanden nog steeds op een laag tot zeer laag niveau. Dat meldt de Vlaamse Milieumaatschappij (VMM).

Leestijd : 2 min

De droogte houdt dus aan en het is nog maar de vraag of de regen van de voorbije weken op termijn verlichting brengt.

Tijdelijk herstel

Door de aanhoudende hitte droogde het grondwater in Vlaanderen begin augustus verder uit. In de eerste helft van de maand daalden de waterstanden nog extra door het droge weer. Dankzij de neerslag in de tweede helft van augustus kon het grondwater weer herstellen naar het niveau van eind juli. Dat is geen reden tot vreugde, benadrukt de VMM, want het niveau was toen al erg laag.

De regen leidde slechts tot een tijdelijk herstel; zodra het stopt met regenen, zakken de waterstanden op veel plaatsen weer snel weg. Concreet liet 80 % van de meetlocaties een lage tot zeer lage stand optekenen. 17 % vertoonde een normale waterstand en 3 % een hoog niveau.

Opvallende regionale verschillen

Ook de pluviometers van de Vlaamse Milieumaatschappij tonen hoe de grond lijdt onder de droogte. Er viel 74 % van de hoeveelheid die we normaal in augustus zien. De regionale verschillen zijn daarbij opvallend. Zo viel er in het West-Vlaamse Geluwe 110 % van de normale hoeveelheid, terwijl dat in het Antwerpse Herentals amper 46 % was.

In Vlaanderen geldt sinds midden juli code oranje voor droogte. Dat wil zeggen dat er verschillende maatregelen van kracht zijn zoals onttrekkingsverboden op heel wat onbevaarbare waterlopen en beperkingen voor de scheepvaart op bevaarbare waterlopen. Bedrijven, lokale besturen en burgers wordt gevraagd niet-essentieel watergebruik zoveel mogelijk te beperken.

Belga

Lees ook in Actueel

Ondanks hittegolven bleef melkproductie hoger dan vorig jaar

Economie Raf Beyers, adviseur bedrijfsontwikkeling en risk management bij United Experts, overliep met ons de evoluties op de internationale zuivelmarkten in weken 31 tot 35. De melkproductie in de EU bleef ondanks de hittegolven behoorlijk op peil. Daarnaast blijven eiwitrijke producten gegeerd.
Meer artikelen bekijken