Startpagina Actueel

Watergevoelige openruimtegebieden doorstaan juridische stresstest

Uit cijfers die Vlaams parlementslid Sanne Van Looy (N-VA) heeft opgevraagd, blijkt dat 15 van de 18 annulatieberoepen tegen de eerste reeks watergevoelige openruimtegebieden door de Raad van State verworpen werden.

Leestijd : 2 min

"De rechtspraak bevestigt dat Vlaanderen over een werkbaar en juridisch stevig instrument beschikt om mensen beter te beschermen tegen wateroverlast", aldus Van Looy.

Vlaanderen startte in de vorige legislatuur al met de aanduiding van watergevoelige openruimtegebieden (WORG). Dat is een instrument om signaalgebieden, gebieden met een harde bestemming die een hoog overstromingsrisico hebben, permanent te vrijwaren van bebouwing. Bij ontwikkeling van die gebieden zou het risico op wateroverlast namelijk verder vergroten.

Concreet besliste de de vorige Vlaamse regering om een eerste reeks van 139 watergevoelige openruimtegebieden aan te duiden. Goed voor 710 ha die gevrijwaard wordt van bebouwing. Een tweede ronde, goed voor nog eens 285 ha, is inmiddels in uitvoering en een derde ronde wordt voorbereid.

De vraag bleef of het nieuwe instrument ook juridisch stand zou houden. Want een maatregel is pas echt doeltreffend als hij ook een juridische toets doorstaat. De eerste stresstest is nu positief afgerond. Tegen de eerste reeks WORG-besluiten werden 20 annulatieberoepen ingesteld bij de Raad van State. Begin deze zomer had de Raad zich reeds uitgesproken over 18 dossiers. Vijftien beroepen werden verworpen.

"Dat is een belangrijk signaal. Het bevestigt dat het instrument van de watergevoelige openruimtegebieden juridisch stevig staat en dat Vlaanderen in de overgrote meerderheid van de dossiers zorgvuldig te werk is gegaan", stelt N-VA-parlementslid Sanne Van Looy.

Tegelijk zijn er volgens Van Looy ook lessen te trekken uit 3 vernietigingen. "De conclusie is dat het instrument werkt en dat Vlaanderen moet blijven investeren in sterke dossiers met zorgvuldige motiveringen."

Belga

Lees ook in Actueel

Opinie: Wanneer is de impact van landbouwonderzoek groot genoeg?

Uw stem Onderzoeksprogramma’s worden steeds vaker beoordeeld op hun maatschappelijke en economische impact. Maar wat betekent het wanneer aantoonbare resultaten niet volstaan om een programma te behouden? Professor Pieter Spanoghe, voorzitter AgroLink Universiteit Gent, schreef er een opiniestuk over.
Meer artikelen bekijken