Prachtige klimrozen voor de grotere tuin
Ramblers of liaanrozen vormen een aparte, ietwat ondergewaardeerde groep binnen de klimrozen. Klimrozen worden naargelang de soort 2 tot 5 m hoog. Ramblers daarentegen kunnen tot 15 m hoog in bomen klimmen, waardoor hun rankende takken die naar beneden hangen tijdens de bloei een heuse bloemenwaterval vormen. Ze kunnen afscheidingsmuren of lelijke gebouwen omtoveren in een bloemenfestival of, strak gesnoeid, langsheen een zuil, touw of stevige rozenboog worden geleid.

Liaanrozen die nu nog gekweekt worden zijn vaak zaailingen of mutanten van wilde rozensoorten en vaak is hun geschiedenis even boeiend als hun uiterlijk. Op basis van hun herkomst zijn de ramblers in te delen in een 6-tal groepen met gelijkende groeiwijze, wat ons kan helpen bij het kiezen van een geschikte standplaats.
Rosa filipes
Rosa filipes is een botanische roos die inheems is in West-China. Het is een bladverliezende klimmende roos, die in natuurlijke omstandigheden 3 tot 5 meter, soms tot 9 meter hoog wordt. De bloemetjes zijn wit, 2 tot 2,5 cm groot met 5 kroonblaadjes en verschijnen in grote clusters van 15 tot 30 cm van meer dan 100 bloemetjes. De bottels zijn felrood en 8 tot 15 mm groot. De plant is zeer groeikrachtig met stijve takken bedekt met stevige, scherpe stekels die zich kunnen verankeren aan bladeren van bomen waardoor de roos hoog in de bomen kan klimmen. De cultivar R. f. 'Kiftsgate' , werd voor het eerst opgemerkt in de Engelse plattelandstuin van Kiftsgate en is vermoedelijk een zaailing of een mutant van R. filipes .
Kiftsgate is de meest krachtige en hoge groeier van alle liaanrozen. Het exemplaar in de Kiftsgate garden heeft een oppervlakte van 24m op 27m (650 m²) en groeit tot 15 m hoog. Kiftsgate bloeit met grote trossen, kleine, sterk geurende, roomwitte bloemen die worden gevolgd door duizenden kleine bottels en is schaduwtolerant, een onmisbare eigenschap voor een boomklimmer. Rosa 'Brenda Colvin’
De bloemen staan samen in grote trossen en hun geur wordt door de wind over de hele omgeving verspreid. Rosa 'Bobbie James', Rosa 'Wedding Day' en Rosa 'The Bishop's Rambler' met zijn afwijkende donkerrode bloemen, maken het rijtje van nog veel gekweekte ramblers van het Filipes type, een groep van sterke boomklimmers, compleet.
De multiflora ramblers
In Azië is de plant al eeuwen in cultuur en zijn in de loop der jaren vele tuintypes van deze roos ontstaan. Het zijn deze tuintypes die op het einde van de 19° eeuw in Europa werden ingevoerd en door kruising met andere rozensoorten het ontstaan gaven aan een groot aantal ramblers waarvan er nu nog steeds enkele gekweekt worden. Deze liaanrozen, waarvan de jonge stammen sterk groeiend en opgaand zijn, zijn ideaal om tegen muren of over bogen te groeien. De bladeren zijn lichtgroen en de bloemen, met hun overwegend donkerpaarse en lichte lila tinten, staan in grote trossen bij elkaar.
Rosa 'Bleu Magenta' heeft bloemen die bij het begin van de bloei warm paarsrood zijn en bij de uitbloei verkleuren naar donkerpaars en bereikt een hoogte van 4,5 m. Rosa 'Veilchenblau' is een merkwaardige roos met alleenstaande bloemen van magenta tot lila, die later een grijzige tint krijgen en 4,5 m hoog wordt. Rosa 'Goldfinch' is een van de weinige geelbloeiende ramblers. De ontluikende knoppen zijn heldergeel en verbleken nadien tot roomkleurig. Deze roos heeft een sterke, volle geur, is wat minder sterk van groei (tot 3,5 m) en is daardoor uitstekend geschikt voor het begroeien van een rozenboog.
Moschata ramblers
Een minder krachtig groeiende muskus rambler (tot 3,5 m) is Rosa 'The Lady Scarman'
Sempervirens ramblers
Deze ontstonden uit Rosa sempervirens , een bladhoudende, wilde soort die inheems in mediterraan Europa. Ze onderscheiden zich van de andere ramblers door hun enorme aantal dunne takjes, wat hen een heel compact uiterlijk geeft. Rosa 'Adélaide d' Orleans'