en brengt restauranthouders dichter bij boeren
Het charter gaat samen met een logo, dat in december 2019 werd onthuld. Het is gemakkelijk herkenbaar, in de vorm van een sticker, aangebracht op de gevel van de deelnemende restaurants of op hun menukaart. De boodschap – ‘Belgisch rundvlees, hier met trots geserveerd’ – laat de consument toe om onmiddellijk de restaurants te herkennen waar hij kan genieten van vlees van in België gefokt vee.
Belgisch rundvlees op het menu
Hoewel de huidige gezondheidscrisis het initiatief heeft vertraagd, wil Denis Ducarme er nu een opportuniteit van maken. “De rundvleessector lijdt al enkele jaren. In 7 jaar tijd zijn de marges van de boeren met 15% gedaald... Tegelijkertijd is de horecasector hard getroffen door het coronavirus. De sector heeft te kampen met veel moeilijkheden en sommige zaken staan op het punt om failliet te gaan. Met dit initiatief willen we een nauwere link leggen tussen deze 2 sectoren en hen helpen een succesvolle band op te bouwen, zowel voor hen als voor de consumenten,” legt hij uit.
De verschillende partners van de horeca en het Agrofront hebben zich daarom opnieuw rond de minister geschaard. Hun doel: nadenken over hoe restaurants kunnen worden aangemoedigd om Belgisch rundvlees te serveren in een tijd waarin de consument een groeiende belangstelling toont voor de korte keten. “Het is van essentieel belang dat er banden worden gelegd tussen de horeca en de veehouderij. De 2 sectoren weten weinig over elkaar, terwijl ze gemeenschappelijke belangen hebben.”
Voortaan zullen de Agrofront-leden de contactgegevens van de veehouders die de horecasector kunnen beleveren, publiceren op hun respectievelijke websites en sociale media om zo de terugkeer naar de korte keten aan te moedigen, dit onder het motto ‘van riek tot vork’. “Via deze lijst willen we het ene ras niet meer dan het andere promoten bij de horecasector of bij de consument. Het is vooral de bedoeling om het werk van al onze fokkers te promoten, ongeacht of ze toegewijd zijn aan Belgisch witblauw, Angus, Limousin of Salers”, benadrukt minister Ducarme.
Hij voegde eraan toe: “Er zijn niet voldoende horecazaken die rundvlees van Belgische oorsprong aanbieden. Dit initiatief moet ons helpen om de trend te keren.” Sommige restauranthouders zijn eigenlijk vragende partij voor Belgisch vlees, maar weten niet altijd hoe ze contact moeten opnemen met boeren of ze werken met groothandelaars die alleen buitenlands vlees aanbieden. De gids die hen ter beschikking wordt gesteld, zal hen helpen de sprong te wagen.
Marianne Streel, voorzitter van de FWA, voegde daaraan toe: “Van onze kant leggen wij onze boeren uit dat het samenwerken met de horeca voor hen een interessante kans is. Zo kunnen ze nieuwe relaties aangaan, vaak voor langere termijn. In zekere zin geeft de crisis ons de mogelijkheid om tezamen te herstarten, door goed samen te werken.”
De consumenten aanmoedigen
De promotiecampagne, die aanvankelijk voor de eerste helft van 2020 was gepland, zal eerstdaags van start gaan. Deze campagne werd geannuleerd door de sluiting van de horeca dit voorjaar.
De campagne zal ook zichtbaar zijn op sociale netwerken, waar een video zal worden uitgezonden. Het doel is de consument bewust te maken van het logo en de betekenis ervan en hem aan te moedigen om lokaal geproduceerd rundvlees te eten, ook in restaurants.
Anderzijds zal elk restaurant dat zich bij het charter heeft aangesloten, binnenkort een communicatiekit ontvangen van zijn horecafederatie. Het logo en de stickers ‘Belgisch rundvlees, hier met trots geserveerd’ zullen dus weldra de gevels en de menukaarten sieren.





