Startpagina Archief

Cercospora domineerde in 2023

Leestijd : 1 min

In tegenstelling tot de voorgaande jaren kwam roest vrijwel niet voor in 2023. Witziekte brak soms uit in een paar percelen en tastte de meest gevoelige rassen aan, maar werd vaak goed onder controle gehouden met een fungicidebehandeling.

Dé bladziekte van het seizoen 2023 was ongetwijfeld cercospora. Deze explodeerde in de eerste helft van september, profiterend van het extreem gunstige klimaat (vochtig en hoge temperaturen). De ontwikkeling verschilde echter sterk van perceel tot perceel, afhankelijk van een aantal factoren: vruchtrotatie, datum van behandeling, interval tussen behandelingen, toegepast fungicide en natuurlijk het ras.

Cercospora kon zich zo snel ontwikkelen, omdat de ziekte reeds in augustus vaak al goed aanwezig was in het perceel. Na de zeer warme temperaturen in september, gecombineerd met hevige regenval eind augustus en begin september, werden sommige percelen als het ware ontbladerd door cercospora.

Deze situatie kwam ook voor in de rassenproeven van het KBIVB. Afhankelijk van de geplande oogstdata werden er 2 fungicidebehandelingen toegepast. Dit jaar was gunstig voor rassen met een hoge tolerantie voor cercospora, wat zich weerspiegelt in de productiviteit van de rassen.

Actueel

PCKH stelt dierenwelzijn van schapen centraal

Schapen Het Praktijkcentrum voor Kleine Herkauwers (PCKH) organiseerde de afgelopen weken op 3 plaatsen in Vlaanderen zijn najaarsvergaderingen voor schapenhouders. Actuele thema’s kwamen aan bod, zoals de stand van zaken voor blauwtong en de nakende registratie van antibioticagebruik. Dit jaar was het belangrijkste thema echter ‘Welzijn van schapen op de weide’.
Voir plus d'articles
Meest gelezen