Startpagina Archief

Kleinere EU-graanoogst verwacht

Copa-Cogeca verwacht nu een kleinere EU-graanoogst dan eerder, en onderstreept de moeilijke marktsituatie. Door extreme weersomstandigheden kan de graan- en oliezadenoogst met 6% dalen ten opzichte van een jaar eerder. De organisatie, die boeren en coöperaties vertegenwoordigt, vraagt de Europese Commissie vanwege nood subsidies sneller uit te betalen.

Leestijd : 3 min

Graanspecialist Max Schulman van Copa-Cogeca zegt dat de ernstige droogte in Estland, Letland, Litouwen, Denemarken, Zweden, Polen, Duitsland en Finland een “catastrofale omvang” aanneemt. Het Duitse landbouwvakblad Top Agrar schrijft dat het weer voorlopig “knockentrocken”, vrij vertaald gortdroog, zal blijven. Landbouwbedrijven in het Noorden en Oosten van het land kunnen zich volgens de Duitse meteorologische dienst instellen op oogstverliezen die vergelijkbaar zullen zijn met het extreme jaar 2003.

In België leek de situatie lang niet zo ernstig als in bovengenoemde landen, maar neemt de situatie toch zorgwekkende vormen aan, aldus de landbouworganisaties. In België leidde langdurige droogte er al toe dat de overheid nu waarschuwt voor brandgevaar in Oost- en West-Vlaanderen en Vlaams-Brabant. De laat gezaaide maïs op grasland ziet alvast enorm af van de droogte.

Tot vrij recent leek de situatie voor de aardappelen, de suikerbiet en maïs momenteel nog in orde. Inmiddels is echter duidelijk dat het aanhoudende droge weer zorgt voor een vroegere en magere graanoogst. Het rendement zal lager liggen, met fors lagere rendementen voor de gerst-oogst en amper betere vooruitzichten voor tarwe, meldt de Waalse landbouworganisatie FWA aan persbureau Belga. "Als dit weer blijft duren, dan zal de schade stilaan duidelijk worden", voegt Luc Vanoirbeek van de Boerenbond toe. De gerst-oogst, die gebruikt wordt als veevoeder, ondervond hinder door te veel neerslag begin dit jaar, gevolgd door droogte die aan het einde van de lente startte.

"Het gerst is veel te snel gerijpt, de planten hebben hun granen niet ontwikkeld zoals normaal", zegt Manu Tilmant, die bij de Fédération wallonne de l'agriculture (FWA) de oogst opvolgt. "Ik hoor spreken van rendementen van 6.000 tot 9.000 kilogram per hectare. We zitten twintig procent onder vorig jaar. We kunnen spreken van een slecht jaar." Het vochtige voorjaar had geen impact op de tarweteelt, maar de droogte speelt wel parten met planten die te snel rijpen.

"Eind deze week, begin volgende week starten we de oogst, met bijna een maand voorsprong", aldus Tilmant. "Het zal een slecht jaar worden voor tarwe." Als er nog wat zwakke regen komt, zal dit niets veranderen.

FWA wijst er bovendien op dat de graanprijzen, bepaald op de internationale markten, laag blijven. Vanoirbeek spreekt van een bijzonder ernstige situatie. Wat de exacte impact is, dat kan nu nog niet bepaald worden. "Maar als dit blijft duren, dan zal de schade stilaan duidelijk worden." De gerstoogst is alvast "heel variabel". Hij wijst ook op andere factoren die doorwegen: zo kost het beregenen van velden ook geld en moeten de runderen op stal om te voederen omdat er te weinig gras groeit.

Overstromingen

Copa-Cogeca wijst erop dat tegelijk door opvallend genoeg overtollige regenval in Spanje, Portugal, Italië en Frankrijk sprake is van overstromingen. De totale graanoogst zal daarom met 6% krimpen tot 273,8 miljoen ton. Het areaal zachte tarwe daalt in de voorspelling met 2,2%. Schulman stelt dat prijzen momenteel onder de kostprijs liggen. De oliezadenproductie zal volgens de ramingen eveneens met 6% krimpen tot 31,5 miljoen ton.

Oliezadenspecialist Arnoud Rousseau van Copa-Cogeca is bezorgd dat biobrandstoffen op basis van EU-grondstoffen zullen worden vervangen door biobrandstoffen op basis van palmolie en de import van biodiesel. De productie biobrandstoffen op basis van EU-gewassen moet volgens Rousseau worden gestimuleerd, ook omdat de productie een waardevol bijproduct oplevert voor de veevoerindustrie.

De teelt van eiwitgewassen neemt met 5%, oftewel 100.000 hectare, af. Dat komt vooral omdat gewasbeschermingsmiddelen niet meer mogen worden toegepast in de zogeheten ecologische focusgebieden die boeren moeten instellen. De productie van eiwitgewassen krimpt met ongeveer 1 miljoen ton, aldus Rousseau.

JCB

Actueel

Voir plus d'articles
Meest gelezen