
Dirickx: “De laatste jaren was er wel een vermindering van het aantal missies, maar in 2019 hebben we dat omgebogen naar een kleine vermeerdering. Dat komt door het feit dat we moeite gedaan hebben om het personeelsplan in te vullen, en dat liep parallel aan de wervingen die gedaan zijn in het kader van de brexit. De bescherming van de consument blijft op hoog niveau door enerzijds inspecties te doen, en anderzijds door te bemonsteren op het terrein. Daarnaast volgen we bedrijven op die niet goed functioneren, tot die een gunstig resultaat bereiken. De druk op die bedrijven moet ook hoog blijven. We volgen ze op zodat we weten dat verbeteringen die ze doen, ook duurzaam zijn.”
In de primaire productie (waaronder plantaardige en dierlijke productie, slachtingen, en visserij) werden 11.751 controlemissies georganiseerd bij 10.049 operatoren. Een gedetailleerd verslag over de inspecties kan je lezen op www.favv.be.
Inzetten op correcte etikettering
Op vlak van etikettering van levensmiddelen was 2019 een beter jaar dan 2018. Er werden 8.765 controles uitgevoerd op etikettering. 86,5% van de etikettering was conform, wat 7,5% beter was dan in 2018. “Op die manier wordt de consument, maar ook de producent goed geïnformeerd”, klinkt het. Enkel op vlak van allergeneninformatie en gezondheidsclaims kan het nog wat beter.
Voedingsbedrijven hebben wel de neiging om clean labels te gebruiken, met andere woorden de E-nummers worden vermeden. Hierdoor kan het label foute informatie bevatten, of kunnen additieven verborgen blijven. Het FAVV kaart het probleem aan op Europees niveau, en er zal overleg worden gepleegd met de sectoren. Er worden speciale acties voorzien in 2020-2021. Daarnaast hamert Dirickx op het gebruik van het autocontrolesysteem (ACS), wat de bedrijven helpt alle mogelijke gevaren te beheersen. In de primaire sector waren de resultaten duidelijk beter met een gevalideerd ACS: 84,8 % kreeg geen PV of waarschuwing. Bij bedrijven zonder gevalideerd ACS bedroeg dat dat 76,8 %.
Bij fouten vinden consumenten ook steeds vaker de weg naar het FAVV. In 2019 ontving het meldpunt 4.632 klachten, waarvan er 40% gegrond bleek. “Elke klacht is een signaal dat het FAVV opvangt en analyseert”, vertelt Dirickx.
Productterugroepingen stabiel
Productterugroepingen moeten af en toe gebeuren om de consument te beschermen. Dit gebeurt wanneer er redenen zijn als een product schadelijk zou kunnen zijn voor de gezondheid van de mens, dier of plant. Het is de verantwoordelijkheid van het bedrijf zelf om zo’n terugroeping te organiseren, maar het FAVV helpt hen hier wel bij en volgt de bedrijven op. In 2019 daalde het aantal terugroepingen heel licht. Het FAVV publiceert ook productterugroepingen op de website. Zo werden er 153 gepubliceerd. Daarnaast werden 86 waarschuwingen gepubliceerd, in het geval er bijvoorbeeld een verkeerde vervaldatum staat aangegeven of een allergeen niet vermeld is.