FrieslandCampina

De voorgenomen fusie vereist nog de goedkeuring van de ledenraad van FrieslandCampina, van de buitengewone algemene vergadering van Milcobel en van de mededingingsautoriteiten. Die laatste zullen vermoedelijk zowat 10 maanden tijd nemen om de fusie te beoordelen. De fusie zal waarschijnlijk pas definitief zijn in het laatste kwartaal van 2025. Leden-melkveehouders, medewerkers, ondernemingsraden en vakbonden zijn reeds op de hoogte van het voornemen tot fusie.
Voorlopig geen sluitingen
De 2 zuivelcoöperaties rekenen erop dat de fusie voor kostenbesparingen en schaalvoordelen zullen zorgen. Het sluiten van productielocaties is evenwel niet aan de orde. Na de fusie zal de nieuwe zuivelcoöperatie de naam FrieslandCampina dragen. De naam Milcobel blijft behouden in het aanduiden van 2 districten: Milcobel Oost en Milcobel West. Die 2 districten komen in de plaats van de 9 ledenkringen van Milcobel. De jongerenwerkingen van beide zuivelcoöperaties worden samengevoegd.
Door de fusie van FrieslandCampina en Milcobel ontstaat één internationale en toekomstgerichte organisatie die kansen beter kan benutten en uitdagingen effectiever kan aanpakken in de mondiale zuivelmarkt. De fusiepartners, beiden al generaties lang eigendom van melkveehouders, vullen elkaar uitstekend aan in marktposities en productportfolio’s.
De fusie biedt verdere ontwikkelingsmogelijkheden in marktsegmenten zoals consumentenkaas, mozzarella, witte zuivel (melk, karnemelk en yoghurt) en ingrediënten, en ook voordelen op het gebied van efficiëntie en expertise, bijvoorbeeld met betrekking tot duurzaamheid.
Milcobel had al enkele leden in Noord-Frankrijk en Peter Grugeon, CEO van Milcobel, rekent erop dat het nieuws van de fusie een wervende kracht zal hebben om nog meer Noord-Franse melkveehouders naar de nieuwe zuivelcoöperatie te lokken.
Meer dan de som der delen
“De fusie van FrieslandCampina en Milcobel is meer dan de som der delen. Het creëert één toekomstgerichte, gemeenschappelijke zuivelcoöperatie die veerkrachtig is en die kansen op de dynamische, mondiale zuivelmarkt kan benutten. Dit versterkt onze aantrekkingskracht op leden-melkveehouders, handelspartners en medewerkers. Bovendien helpt deze stap ons om een toonaangevende melkprijs voor onze leden-melkveehouders te realiseren, zowel nu als in de toekomst”, zegt Sybren Attema, voorzitter van het bestuur van Zuivelcoöperatie FrieslandCampina.
Meerwaarde blijven creëren voor melkveehouders
Wereldspeler
Fusie pas volgend jaar
De besturen van de coöperaties en de directies van de ondernemingen hebben een overeenkomst op hoofdlijnen ten aanzien van de voorgenomen fusie getekend. Het doel is om in de eerste helft van 2025 een fusievoorstel uitgewerkt te hebben dat besproken zal worden met de leden van FrieslandCampina en de aandeelhouders van Milcobel. Daarna zal de fusieovereenkomst ter goedkeuring worden voorgelegd aan de buitengewone algemene vergadering van Milcobel en de ledenraad van FrieslandCampina. De fusie vereist ook nog de goedkeuring van de mededingingsautoriteiten.
Boerenbond riep Milcobel al in 2020 op om een eventuele samenwerking met andere zuivelcoöperaties te onderzoeken. Een aanwijsbare reden voor de fusie is er niet, maar beide partijen praten al jaren met elkaar en met andere partijen. “Onze voorkeur voor een fusie is altijd een gelijkaardige coöperatie geweest”, zegt Betty Eeckhaut nog.