Startpagina Archief

Hengstenkeuring van het Vlaams paard

Op zondag 2 maart ging de jaarlijkse hengstenkeuring van het Vlaams paard opnieuw door in Komen.

Leestijd : 4 min

Dit jaar dienden er 4 hengsten de revue te passeren. Drie hengsten werden aan het publiek voorgesteld. De vierde hengst, Double Tail Ura Magic, verblijft opnieuw in de VS, nadat hij in België in zijn eerste en tweede keuringsjaar werd goedgekeurd voor de openbare dekdienst. Wel aanwezig waren 4 nakomelingen van Double Tail Ura Magic, die werden voorgesteld zodat de jury kon beoordelen of hun vader al dan niet kon worden goedgekeurd als ‘dekhengst voor het leven’.

Keuring van de 4 hengsten

Willow Creek Elroy (04-05-2020) Willow Creek Elroy werd gefokt bij Miller R. Gary in Indiana (VS). Op het ogenblik is zijn eigenaar Farmatt bv. uit Oosterzele, België. Hij werd recent ingevoerd naar België. Langs vaders kant is hij een afstammeling van de legendarische hengsten Chickasaw Master’s Prince en Jay-Lou supreme. Willow Creek Elroy werd voor de eerste maal ter keuring voorgebracht.

Willow Creek Elroy is een rastypisch groot paard met een lange hoog gedragen hals en edel hoofd. Hij heeft droog beenwerk en bevond zich in goede keuringsconditie. Hij heeft veel uitstraling en expressie. Hij beschikt over goede lenden en rug maar heeft wel een sterk afhellend kruis en mocht wat breder zijn in de borst. Hij was nogal onwennig voor de muziek en het publiek. Op de harde ondergrond liep hij wat breed achter, doch dit was beter in de zandpiste. Soms liep hij wat onregelmatig, soms liep hij zeer taktvol, gestuwd vanuit de achterhand.

Hij reed een expressieve bereden proef met veel uitstraling. Ook de aangespannen proef werd vlot afgewerkt. Willow Creek Elroy behaalde de mooie score van 90,90%.

Balzan van Belle (04-05-2021) Balzan van Belle werd gefokt bij Beck Sabrina in Bailleul, Frankrijk. De eigenaar is Pothoff Achim uit Rosendahl-Osterwick, Duitsland. Deze hengst werd in zijn tweede keuringsjaar voorgesteld.

Balzan van Belle was weinig veranderd in vergelijking met vorig jaar, behalve dat hij een centimeter was gegroeid. Verder blijft Balzan van Belle een rustig, groot rechthoekig paard, maar hij mist een beetje de hengstenuitstraling. Hij heeft mooie verhoudingen met een goed droog beenwerk. Vooraan maait hij iets, wat vooral in draf tot uiting komt. Hoe dan ook is Balzan van Belle zeer rastypisch voor het Vlaams paard, een zeer werkwillig en rustig paard, dat zijn zeer hoge puntenscore van vorig jaar wist te evenaren. De bereden proef verliep vlekkeloos met vlotte soepele bewegingen. De werkproef verliep eveneens vlot en rustig. De puntenscore van Balzan van Belle was amper 0,20% lager dan Willow Creek Elroy. Balzan van Belle eindigde dan ook met de zeer goede score van 90,70%.

L – Valley Prince Piper (01-06-2019) L-Valley Prince Piper was de kampioenhengst Vlaams paard in 2023 en 2024. Hoewel L-Valley Prince Piper dit jaar van keuring was vrijgesteld, koos zijn eigenaar er toch voor om deze hengst aan het publiek voor te stellen, wat uiteraard toegelaten is. Zo kon hij ook meedingen in het kampioenschap voor 2025. Tijdens zijn aantreden bevestigde L-Valley Prince Piper alleen maar zijn superkwaliteiten.

Double Tail Ura Magic (23-03-2011) Het verhaal van Double Tail Ura Magic is zo mogelijk nog magischer. Double Tail Ura Magic werd gefokt in de legendarische fokstal van Vybiral Tomas uit Thurmond NC USA (Double Tail Farm) en is een zoon van Oak Haven’s Ultra Legand, die op zich een zoon is van de gerenommeerde C.J. Legand. Bart Van Der Speeten kon deze hengst naar België overbrengen. De hengst is nu 14 jaar oud. Hij werd in 2020 naar België overgebracht en ter keuring voorgesteld. In België werd hij zowel in zijn eerste keuringsjaar als in zijn tweede keuringsjaar goedgekeurd voor de dekdienst. Later werd de hengst door zijn vorige eigenaar teruggekocht. Op die manier verhuisde Double Tail Ura Magic opnieuw naar zijn vertrouwde stal in de VS. In het huidige keuringsjaar kon Double Tail Ura Magic voor het leven worden goedgekeurd aan de hand van zijn nakomelingen, ook al was de hengst niet fysiek aanwezig.

Nadat de jury deze 4 nakomelingen kon aanschouwen, hadden ze enkele bemerkingen. Volgens de jury kwam dit lot vrij uniform naar voren en waren ze op elkaar gelijkend qua type. Drie ervan waren eerder aan de kleine kant voor een Vlaams paard. Eén paard, met name, Clara van Belle, stak er letterlijk en figuurlijk met kop en schouders boven uit. De afstammelingen zijn wel rastypisch voor het Vlaams paard. Double Tail Ura Magic geeft ook gemakkelijk de vosschimmel-factor door. Verder kon de jury geen erfelijke gebreken of fouten vaststellen. Double Tail Ura Magic werd goedgekeurd voor het leven.

Kampioenschap Vlaams paard

Drie hengsten kwamen vervolgens terug in de ring voor het kampioenschap.

Willow Creek Elroy werd reservekampioen. Vooral zijn rastypisch voorkomen met veel hengstenuitstraling en zijn taktvolle en dynamische stap en draf bezorgden hem deze titel.

L. Valley Prince Piper werd voor de derde keer op rij kampioen. Dit machtige vaderpaard groeit alleen nog maar in kracht, grootte, gewicht en uitstraling. Hij bevindt zich op het hoogtepunt van zijn leven. Hij wist zich vrij correct te bewegen in stap en in draf. Tijdens de verschillende voorstellingen toonde hij ook dat hij veelzijdig inzetbaar is. Met zijn leeftijd, massa, expressie, vlotte gangen en uitstraling overschaduwde hij zijn mededingers.

Gesmaakte optredens

Met tussenpozen waren er een paar zeer gesmaakte demonstraties. Julie Talpe toonde dat een Vlaams paard ook perfect inzetbaar is als voltigepaard. Wat een verschil, zo een jong klein meisje met zo een reuzegroot paard. Het publiek genoot ervan met volle teugen.

Stéphanie Baccarne en Auke Talpe gaven dan weer het beste van zichzelf met een voorstelling van dans en dressuur en dit met een interactie tussen paard en danseres. Dit was eveneens een heel gesmaakt optreden. Het team van het Vlaams paard zorgde er opnieuw voor dat alles vlekkeloos verliep.

Patrick Trio, juryvoorzitter

 

Actueel

Aardappeldag Viaverda zorgt voor kennisoverdracht

Aardappelen Op 14 augustus organiseerden het Agentschap Landbouw en Zeevisserij en het proefcentrum Viaverda de Aardappel- en Uiendag. Meer dan 600 telers en stakeholders zakten daarvoor af naar de proefvelden van Viaverda in Kruisem. In dit artikel gaan we in op de aandachtspunten die rond de aardappelteelt werden belicht.
Voir plus d'articles
Meest gelezen