Startpagina Actueel

Europese landbouworganisaties voeren prikactie in Brussel

Terwijl op Europees niveau verder onderhandeld wordt over het nieuwe GLB hebben vertegenwoordigers van landbouworganisaties een prikactie gehouden op het Luxemburgplein in Brussel. “Landbouwers moeten in dat GLB-akkoord centraal worden gesteld. De overgang naar duurzamere voedselsystemen en een klimaatneutraal Europa vergt een coherente en consistente beleidsaanpak van Europa.” De actie werd georganiseerd door Copa-Cogeca, Boerenbond en de Waalse tegenhanger FWA.

Leestijd : 3 min

De prikactie op het Luxemburgplein werd vrijdagmiddag georganiseerd door Copa-Cogeca (de organisatie van Europese boeren), Boerenbond en FWA, de Waalse tegenhanger. Na het stopzetten van eerdere onderhandelingen wil men de komende dagen - en liefst voor 31 juni - een doorbraak forceren en een nieuw Gemeenschappelijk Landbouwbeleid goedkeuren. Maar die gesprekken (trilogen) verlopen eerder moeizaam.

Geen ‘status quo’ voor Europese landbouwers

Onder de vlag ‘GLB, van Boer tot Bord, biodiversiteitsstrategie, handelsbeleid - het domino-effect dat de boeren in Europa zou kunnen verpletteren’ werd een korte actie gehouden om op te komen voor de grote belangen van de Europese boeren. Volgens de initiatiefnemers van is het voorliggend GLB-voorstel allesbehalve een ‘status quo’ voor de Europese landbouwers.

“Naast de al geldende normen zullen we moeten werken met de nieuwe verscherpte conditionaliteit, de voorgestelde eco-regelingen en de milieu- en klimaatmaatregelen in de tweede pijler, die een groter deel van de begroting in beslag nemen, terwijl de begroting voor het GLB tegelijkertijd is gekrompen”, stellen de actievoerders.

En verder: “Dit betekent altijd meer doen met minder, meer kosten, minder inkomsten, terwijl het economische evenwicht van onze landbouwbedrijven al in gevaar is. We zijn nog meer bereid om ons in te zetten voor de transities waarvan we weten dat ze nodig zijn voor het klimaat of de biodiversiteit. Er zijn geen klimaatontkenners in de landbouw, wij zijn de eersten die de gevolgen van de klimaatverandering op onze bedrijven zien. Maar we kunnen dat alleen doen in een stimulerend en ondersteunend kader en als er voldoende aandacht is voor onze weerbaarheid.”

Er is geen tijd te verliezen om tot een akkoord te komen

“De Europese onderhandelaars moeten vandaag tot een akkoord komen over het nieuwe GLB. In het licht van de klimaatverandering en de economische onzekerheid hebben we geen tijd te verliezen. Het gemeenschappelijk landbouwbeleid bepaalt de steun aan miljoenen landbouwers die zorgen voor onze voedselzekerheid, onze strategische onafhankelijkheid en de duurzaamheid van onze grondgebieden. We discussiëren nu al jaren over dit GLB, het is tijd om de discussie te beëindigen en aan de slag te gaan.”

“De crisis van COVID-19 had de hele Europese gemeenschap moeten doen inzien dat land- en bosbouw van cruciaal belang zijn voor de Europese strategische autonomie en geen vanzelfsprekendheid zijn! Over een paar jaar zal de helft van de landbouwers in de EU met pensioen gaan, wat een ongekende impact zal hebben op onze voedselvoorzieningsketen. Tegelijkertijd zal de Green Deal zijn effecten laten zien. De "van boer tot bord"-strategie, de biodiversiteitsstrategie, de klimaatneutraliteitsdoelstellingen, het EU-handelsbeleid, de ecoregelingen van het GLB, de milieu- en klimaatmaatregelen in de tweede pijler of de nieuwe eisen inzake dierenwelzijn zullen cumulatieve en tegenstrijdige effecten hebben op alle Europese landbouwbedrijven.”

De overgang naar duurzamere voedselsystemen en een klimaatneutraal Europa vergt een coherente en consistente beleidsaanpak van de EU, stellen Copa-Cogeca, Boerenbond en FWA. “In dit verband is het GLB niet het enige EU-beleid dat de lasten van deze overgang moet dragen, en mag het dat ook niet zijn. De landbouwers mogen in dit proces niet achterblijven en mogen niet worden opgeofferd.”

Geen experiment, waardoor voedselzekerheid op het spel komt te staan

“Als de beleidsmakers er niet in slagen de landbouwers op een correcte en realistische manier centraal te stellen in het GLB en er niet voor zorgen dat andere beleidsterreinen oplossingen en steun bieden voor hun uitdagingen, zullen zij zowel de Green Deal als het inkomen van miljoenen landbouwers ondermijnen.”

“We kunnen ons geen gevaarlijk compromis veroorloven dat op een experiment zal lijken, waardoor onze voedselzekerheid op het spel komt te staan. De kloof zal groter worden en een voor een zullen de gevolgen van dit beleid, als dominostenen, op de rug van de landbouwers vallen, met als gevolg dat de Europese landbouw in een snel groeiend tempo zal worden verpletterd”, stellen vertegenwoordigers van Copa-Cogeca, Boerenbond en FWA.

Afwachten nu welk en wanneer er een definitief GLB-akkoord uit de Europese bus komt.

Lieven Vancoillie

Lees ook in Actueel

Belgen consumeren meer zuivel en plantaardige alternatieven

Melkvee De Belg consumeerde vorig jaar thuis meer zuivel dan het jaar voordien. Het thuisverbruik nam in 2024 zowel in waarde (+3%) als in volume (+4%) toe. Ook plantaardige alternatieven voor zuivel kenden een lichte groei, maar blijven beperkt in volume ten opzichte van zuivel. Dat blijkt uit de thuisverbruikcijfers van YouGov België bij 6.000 Belgische huishoudens in opdracht van het Vlaams Centrum voor Agro- en Visserijmarketing (VLAM).
Meer artikelen bekijken