Zwakke Europese SMP-export
Raf Beyers, adviseur bedrijfsontwikkeling en risk management bij United Experts, overliep op 18 december met ons zowel de financiële situatie in de wereld als de internationale zuivelmarkten. De tendenzen voor verschillende zuivelproducten zijn op het einde van dit jaar dalend.

De Europese Centrale Bank (ECB) en Centrale Bank of Federal Reserve (FED) trekken tegen het jaareinde met hun laatste beleidsvergaderingen terug de aandacht naar zich toe.
“Zoals werd verwacht verlaagde de ECB op 12 december de beleidsrente van 3,25 naar 3%”, legt Raf Beyers uit. “Daarbij kwam op 16 december ook de communicatie dat, na de 4 achtereenvolgende renteverlagingen dit jaar, de rente ook in 2025 verder omlaag zal gaan. Naast de gewenste desinflatie die de goede richting (2%) uitgaat, zijn de zwakke economische vooruitzichten van Europa ook zeker een argument om de rente verder te verlagen. Ook de FED laat de rente met 25 basispunten dalen tot maximaal 4,5%. In tegenstelling tot de ECB zal de FED in 2025 de renteverlagingen eerder temperen, want FED-voorzitter Jerome Powell sprak maar van maximaal 2 bijkomende renteverlagingen voor het komende jaar en de markt kon dat duidelijk niet appreciëren. De belastingverlagingen die Trump plant kunnen de al goed draaiende Amerikaanse economie nog een verdere impuls geven.”
Hét zuivelnieuws in onze regio is dat de zuivelcoöperaties Frieslandcampina (NL) en Milcobel (BE) zullen samengaan (zie ook p. 26). Dat kondigden ze op 18 december samen aan. Er zal daarmee normaal een zuivelreus ontstaan met meer dan 14 miljard omzet, die actief is in 30 landen, werkgelegenheid biedt aan ongeveer 22.000 mensen en jaarlijks ongeveer 10 miljard kg melk verwerkt.
De EUR/USD-verhouding schommelt intussen rond de 1,05. De ruwe olie steeg in week 51 na een aankondiging van China dat het meer geld in de economie gaat pompen om de bestedingen van consumenten aan te zwengelen.
Op de laatste Global Dairy Trade (GDT)-zuivelveiling van dit jaar op 17 december ging de zuivelindex, na 3 achtereenvolgende stijgende veilingen, met -2,8% naar beneden.
Europese melkveehouders voederen stevig door
Derde daling Europese boterprijs
Minder Europese SMP-export in 2024
Het is spijtig genoeg duidelijk dat de prijs van Europese mageremelkpoeder (SMP, skimmed milk powder) niet kon standhouden in weken 50 en 51. Met de eerste notering van december stond er nog 2.640 euro/ton op de borden, maar 2 weken later was al 2,7% van de prijs (2.568 euro). De Europese SMP-export draait dan ook niet goed, met over oktober 18,4% minder export bij de EU28 tegen vorig jaar in dezelfde maand. Tegenover het driejarige gemiddelde is het zelfs -27,2%. In de eerste 10 maanden van dit jaar exporteerde de EU28 zo 10,3% minder poeder dan vorig in dezelfde periode. Beyers: “Er ging vooral minder Europese mageremelkpoeder richting het Midden-Oosten.” Niet alleen de SMP-prijs daalde de voorbije weken in Europa, ook de prijs van vollemelkpoeder (WMP, whole milk powder) daalde licht van 4.430 euro/ton naar 4.342 euro.
Op de GDT gingen de beide poederproducten, SMP en WMP, 2,9% achteruit in prijs. Voor WMP in Nieuw-Zeeland betekent dit de eerste daling sinds begin september. “De Chinese kopers waren deze laatste GDT van het jaar minder gulzig naar WMP, ze kochten wel meer SMP.” De gemiddelde GDT-index eindigt het jaar op 1.127,88, met 1219 als laatste index in 2024. In 2023 bedroeg de gemiddelde GDT-index 984,13 en in 2022 was het 1297,56.
Dalende kaasprijzen
Intussen blijven de Europese kaasprijzen ook bij de laatste notering van het jaar maar dalen. Cheddar behoudt voorlopig de meeste prijsweerstand, met nog 4.779 euro/ton. Gouda en mozzarella zijn gevoeliger en dalen deze week naar respectievelijk 4.303 euro/ton en 3.925 euro/ton.