zonnebrand van 2019 zijn zwaar onder de maat”

20,7 miljoen euro, 9 teelten
De Vlaamse regering erkent een landbouwramp op 2 voorwaarden: het weerfenomeen heeft een uitzonderlijk karakter en de schade is meer dan 1,24 miljoen euro met een gemiddelde van 5.580 euro per dossier. Aan die beide voorwaarden is voldaan. Er werd voor 172 verschillende teelten schade gemeld door de gemeentes, meldt Boerenbond. Het leverde 6.857 schattingsverslagen voor 161,7 miljoen euro totale schade op. Er zal slechts 20,7 miljoen euro uitgekeerd worden voor teelten waar sprake was van veralgemeende schade op sectorniveau.
Deze evaluatie gebeurde op basis van technische adviezen per teelt. Concreet gaat het om appelen, peren, frambozen, rode bessen, kiwibes, wortelen, uien, bonen en knolselder. Die ruim 20 miljoen euro voor de zonnebrand en de droogte 2019 is opmerkelijk lager dan de... 150 miljoen euro die zal uitbetaald worden voor de droogte van 2018. Op te merken valt onder meer dat de periode van erkenning van de droogte in 2019 veel korter was dan in 2018.
Voorzitter Hendrik Vandamme van ABS vindt het bedrag veel te laag, ook in vergelijking met 2018. “De ramp was wel iets minder groot, maar toch geen factor 4 of 5.” Op geen enkel moment is ABS betrokken in de besluitvorming. “Ik vind dat vreemd want het Departement heeft zelf geen mensen die het veld in gaan. Die moeten toch hun oor te luister leggen bij mensen die dat wel doen, of zelf in het veld staan. We hebben ze overigens met de neerslagkaarten in de hand wel zelf aangesproken. Men heeft niet geluisterd.”
Veehouders krijgen niks
De keuze om te kijken naar schade op Vlaams niveau, vindt Vandamme geen recht doen aan de grote schades die regionaal ontstonden in bepaalde teelten. Hij noemt specifiek de teelt van maïs en gras in het midden en zuiden van de provincie West-Vlaanderen, en een deel van Oost-Vlaanderen. “Veehouders worden nu dubbel getroffen. Ze hebben minder kilo’s, en moesten ruwvoeder aankopen. En ruwvoeder was dan ook nog eens wat duurder dan gewoon vorig jaar.”
Maar het gaat om meer dan de voedergewassen. “Ik denk dat telers van bloemkool op bepaalde plaatsen grote problemen hadden. Denk ook aan de aardappelteelt. Ik ken wel boeren die voor het tweede of derde jaar op rij werden getroffen. Dan kun je zeggen: maar die krijgen nu al wat steun vanuit het Vlaams noodfonds, maar zo werkt het niet. Die steun is vanwege corona. Dit gaat om een ander jaar en een andere problematiek.”
20,7 miljoen is volgens Vandamme onverklaarbaar weinig. “De compensatie is zwaar onder de maat. Hoe kan er wel budget zijn voor, met alle respect, allerlei cadeautjes die op federaal niveau worden uitgedeeld. Denk aan de gratis treinritten die men gaat verstrekken.”
Boerenbond begrijpt keuzes
Boerenbond zegt ook niet betrokken te zijn geweest in de besluitvorming. Het budget noemt de organisatie beperkt. Boerenbond zegt bij monde van woordvoerder Vanessa Saenen te begrijpen dat als men maar zo weinig geld te verdelen heeft, keuzes moeten worden gemaakt. “De criteria zijn niet extravagant. We hadden graag meer budget gezien, maar het geld moet er wel zijn.”
De uiterste indieningsdatum van de tegemoetkomingsaanvraag is 30 juni 2020. Zie voor details over de indieningswijze de website van het departement Landbouw&Visserij.