de VeDoWs-stalvloer met een
biogasinstallatie.

Eerste studentenprijs
Na 5 succesvolle edities schreef de VCM dit jaar voor het eerst ook een studentenprijs uit. Die werd in Gent uitgereikt aan Luca Dykmans voor haar thesis voor de UAntwerpen over Technological Attributes Driving Livestock Farmers’ Choice Behaviour Regarding the Adoption of N and P Technologies uit 2023. Voor deze thesis ondervroeg ze 9 varkenshouders over hun bereidheid om nieuwe technologie inzake stikstof en fosfor te aanvaarden en toe te passen op hun bedrijf. Luca ontving een beeldje en een mooi bedrag.
Spaanse mestzuiger
Voor de innovatieprijs waren er deze keer 2 kandidaten. Het Spaanse bedrijf Mecàniques Segalés had zijn Sucker ingediend. Dat is een mestrobot voor varkensstallen. Anders dan de meeste soorten mestrobot voor melkvee, rijdt deze niet over de vloer, maar in een kanaal onder de roostervloer. Daar zuigt hij autonoom verschillende keren per dag de gemengde vaste en vloeibare mest op en brengt die naar een grotere, gesloten tank. De robot werkt op een oplaadbare batterij en er is een ontsmettingsproces voor als de robot naar een andere varkensstal op hetzelfde bedrijf rijdt.
De emissies in de stal verminderen is goed voor de varkens (snellere groei) en voor de veehouder, en er is minder mechanische ventilatie nodig. De afgevoerde mest is van een betere kwaliteit (rijker) en kan nog ingezet worden voor verschillende doeleinden. Deze inzending, waarvan de ontwikkeling mee gefinancierd werd door Europa, kon op heel wat belangstelling rekenen, maar kreeg slechts 35% van de stemmen van de aanwezige VCM-leden.
Winnende combinatie
De winnende inzending voor de Ivan Tolpe Prijs was de combinatie van een VeDoWs-vloer met een biogasinstallatie van Biolectric. De vloer helt 3% af en heeft een aflaatgleuf naar een onderliggend urinekanaal. Een mechanische mestschuif verzamelt de vaste mest. De biogasinstallatie is een geautomatiseerde standaardoplossing die op de schaal van de Vlaamse landbouw warmte en elektriciteit produceert.
Deze combinatie biedt een aantal voordelen. Er wordt minder ammoniak gevormd in de stal en de methaan wordt afgevangen en verbrand. Er is minder geurvorming in de stal en bij het uitrijden van de mest. De combinatie van de 2 technieken zorgt voor 82% minder methaanemissie uit de mest, 60% minder ammoniakemissie in de stal en 75% minder geur in de stal.
Een dergelijke combinatie is sinds 2019 operationeel op het varkensbedrijf van de familie Hanssens in Wijtschate. Sinds de start werd daar al 1 miljoen kWh aan energie geproduceerd. De dikke fractie van de varkensmest levert gemiddeld 70 m³ biogas per ton op, tegenover 20 tot 25 m³ bij drijfmest van varkens.