Startpagina Actueel

Aziatische hoornaar helemaal uitroeien lijkt onmogelijk

Aziatische hoornaars zijn volgens minister van Leefmilieu Zuhal Demir (N-VA) luie insecten. Ze vallen vooral de bijen aan die door imkers worden gehouden. Volgens haar is er nog geen aanwijzing dat de aanwezigheid van de Aziatische hoornaars een grote impact zou hebben op de biodiversiteit.

Leestijd : 3 min

Die vaststelling neemt niet weg dat zowel het agentschap voor Natuur en Bos (ANB) als het departement Landbouw en Visserij via een gedeelde verantwoordelijkheid binnen hun bevoegdheden de strijd tegen deze ongenode gast aangaan.

Voor het ANB houdt dit volgens minister Demir de bestrijding in op alle terreinen in beheer bij het agentschap. Het departement Landbouw &Visserij focust zich voor de beheersing op zijn eigen doelgroep: de imkerij die binnen deze globale impact het merendeel van de schade ondervindt.

Onstuitbare opmars

In de commissie Leefmilieu van het Vlaams Parlement stelde parlementslid Stijn De Roo (cd&v) al vroeger enkele stekelige vragen over de bestrijding van de Aziatische hoornaar, die al enkele jaren aan een forse opmars bezig is. In de commissiebijeenkomst van 4 juli attendeerde hij op de mening van experten die zeggen dat de populatie in Europa te groot is geworden om de soort nog volledig uit te roeien. Stijn De Roo is het niet eens met minister Demir wanneer die zegt dat de Aziatische hoornaar tot nog toe geen grote impact heeft op de biodiversiteit.

In de strijd tegen de Aziatische hoornaar voorziet het departement Leefmilieu de verdelging van de hoornaars in de natuurgebieden van het ANB. Daarbij gaat veel aandacht naar de gebieden met veel recreatie, om daar de risico’s voor de mensen te minimaliseren. Minister van Landbouw Jo Brouns en het departement Landbouw & Visserij ontfermen zich van hun kant over de imker wiens honingbijen bedreigd worden. Door de honingbij te belagen, betekent de exoot ook slecht nieuws voor onder andere de land- en tuinbouw. Bijen vervullen als bestuivers een belangrijke rol.

De Vlaamse regering heeft eind juni ongeveer 750.000 euro extra middelen vrijgemaakt voor de bestrijding van de exoot.

Gedeelde verantwoordelijkheid

Minister Demir: “Het is de consensus van de Vlaamse overheid dat een effectief beheer van gevestigde soorten zoals de Aziatische hoornaar enkel via een gedeelde verantwoordelijkheid goed beheerd kan worden.”

Het ANB treedt ook op als facilitator van het beheer. Het ANB heeft een raamcontract opgesteld waar lokale overheden gebruik kunnen van maken voor het regelen van de bestrijding. Vespa-Watch blijft het Vlaamse meldpunt voor meldingen van nesten, waar verdelging wordt aangestuurd. Hier wordt een overzicht bewaard van verdelgingsinitiatieven en verdelgers die kunnen worden aangesproken voor gemelde nesten.

Het ANB en het departement Landbouw & Visserij zullen initiatieven opzetten in het kader van de biodiversiteit en de imkerij. De andere overheden kunnen desgewenst privé- en openbaar domein behartigen, met uitzondering van de terreinen in beheer bij het ANB.

Provinciale initiatieven

Volgens minister Demir bereiden zowel Oost- als West-Vlaanderen een verdelgingsinitiatief voor op hun grondgebied. In Limburg loopt al een project. Bij andere provincies zijn nog geen vergelijkbare initiatieven gemeld. De minister zegt dat de Vereniging van Vlaamse Steden en Gemeenten vzw (VVSG) hier een constructieve rol in kan spelen door de resterende steden en gemeenten te informeren over de facilitatiemogelijkheden van de Vlaamse overheid en door zo de gecentraliseerde aanpak mee te ondersteunen.

Bestrijding op privédomein gebeurt voornamelijk in het kader van de civiele bescherming. In die gevallen komt de brandweer langs. In bepaalde gevallen is dat kosteloos, in andere gevallen niet. Dat hangt van plaats tot plaats af.

Fons Jacobs

Lees ook in Actueel

Edito: Wordt Europa het weeshuis van de gewasbescherming?

Edito Het traditionele seizoen van de proefveldbezoeken is afgelopen. Het is steeds interessant en uiteraard nuttig om te ontdekken wat onderzoeksinstellingen en firma’s te velde beproeven. Hoe moeten we immers in de toekomst onze gewassen nog efficiënt beschermen?
Meer artikelen bekijken