Startpagina Archief

Denemarken maakt massaal nertsen af na vaststelling Covid-19-mutatie

Denemarken maakt alle nertsen af na mutatie van Covid-19. Bij ons in Vlaanderen werden nog geen positieve gevallen bij nertsen ontdekt. Die bedrijven moeten tegen eind 2023 dicht.

Leestijd : 2 min

Het virus muteerde onder de nertsen en werd doorgegeven aan de mens, aldus de Deense premier bij de mededeling van de ingrijpende maatregelen. Frederiksen waarschuwde dat de mutatie zich naar andere delen van Denemarken, of zelfs de rest van de wereld zou kunnen verspreiden.

Het is daarom “noodzakelijk om alle nertsen te slachten”. Eerder was de Deense overheid al gestart met het afmaken van honderdduizenden nertsen nadat er in tal van kwekerijen besmettingshaarden van het coronavirus werden vastgesteld.

Denemarken is de grootste producent van nertsbont ter wereld. Het land heeft momenteel 1.139 fokkerijen en ongeveer 15 tot 17 miljoen nertsen. Volgens de Deense autoriteiten zijn er al in meer dan 200 bedrijven coronagevallen ontdekt. In 67 boerderijen werd de pelsdierenpopulatie al gedood.

Na de vaststelling van meerdere positieve gevallen in Europa stelde het FAVV (Federaal Voedselagenschap) ook bij ons een actieplan op. De bijna 500 stalen die tussen 14 en 24 september op de bedrijven werden genomen, waren allemaal negatief. Er worden verder ook virologische testen uitgevoerd op kadavers. Ook die proeven bleken allemaal negatief. Het FAVV voert zeker tegen het einde van het jaar regelmatige test uit. De Vlaamse nertsenbedrijven zijn nu nog altijd negatief. Maar het FAVV houdt de vinger aan de pols en volgt de situatie van dag tot dag op.

Vlaanderen telt nog 17 pelsdierhouderijen en ook hier is een stopzettingsregeling voorzien. Tegen 1 december 2023 moeten die in Vlaanderen, eerder al in Wallonië en Brussel, allemaal dicht. Voor de Vlaamse pelsdierhouderijen werden milieuvergunningen voor in totaal ruim 300.000 dieren afgeleverd. Vijf bedrijven zouden intussen hun activiteiten hebben gestopt. Volgens Ben Weyts, minister voor Dierenwelzijn, loopt van 4 bedrijven de vergunning af tegen 2023, voor 6 bedrijven loopt de vergunning af eind 2029 en voor nogmaals 6 bedrijven loopt de vergunning ten einde in de periode 2030-2036. Die moeten dus tegen eind 2023 allemaal dicht. De bedrijven die zich in 2019 hebben aangemeld met een geldige milieuvergunning komen in aanmerking voor een schadevergoeding.

LV

Actueel

Voir plus d'articles
Meest gelezen