
Impact op prijs lamsvlees
Volgens André Calus, voorzitter van de vzw Vlaamse Schapenhouderij, kan een impact op de prijs van lamsvlees niet uitblijven. De professionele vereniging van schapenboeren noteert geregeld de marktprijs van levende schapen in ons land. Op 19 augustus bedroeg de kiloprijs voor een weidelam 3,21 euro. Ongeveer een jaar geleden, op 22 augustus, ging het om 2,63 euro. Dat is een stijging van 22%.
"Blauwtong heeft ongetwijfeld een impact op de prijs", zegt Calus. "Al is het moeilijk om de stijging volledig aan het virus te wijten. Prijsfluctuaties zijn normaal. Bovendien importeren we veruit het meeste lamsvlees. België heeft een kleine schapenindustrie. We zijn maar voor zo'n 15% zelfvoorzienend. Al kampen ze ook in Nederland, Duitsland en Frankrijk met blauwtong. Prijsstijgingen voor de consument zijn dus onvermijdelijk."
Vaccinatie ondersteunen
Ontslagnemend Vlaams minister van Landbouw Jo Brouns (cd&v) zegt dat hij onderzoekt hoe vaccinatie tegen blauwtong kan worden ondersteund om zoveel mogelijk schapen te vaccineren. Momenteel draaien boeren zelf op voor de kosten. Ook zegt hij te overleggen met minister van Omgeving Zuhal Demir (N-VA) om ervoor te zorgen dat het Agentschap voor Natuur en Bos (ANB) rekening houdt met de situatie in hun beoordeling van begrazingscontracten met schapenherders.