Startpagina Buitenland

Europese meerjarenbegroting: Von der Leyen probeert tegemoet te komen aan kritiek uit Europees Parlement

Europees Commissievoorzitter Ursula von der Leyen heeft een aantal aanpassingen aan haar voorstellen voor de meerjarenbegroting gesuggereerd om een dreigende rebellie in het Europees Parlement in de kiem te smoren. Zo wil ze meer geld voor het landbouwbeleid garanderen en regio's meer inspraak bieden.

Leestijd : 2 min

“We hebben onze doelstellingen op 3 belangrijke gebieden verduidelijkt en versterkt: het veiligstellen van de rol van de regio's, het versterken van de identiteit van het gemeenschappelijk landbouwbeleid en het verbeteren van het bestuur”, meldde Von der Leyen maandag 10 november op X na overleg met Parlementsvoorzitter Roberta Metsola en de Deense premier Mette Frederiksen – Denemarken is momenteel voorzitter van de Raad van de Europese Unie.

Verzet van het Europees Parlement

Von der Leyen had het overleg met de leiders van de andere Europese instellingen belegd om de onderhandelingen over de inkomsten en uitgaven van 2028 tot 2034 vlot te trekken. Eind vorige maand had de pro-Europese meerderheid in het halfrond immers in een brief laten verstaan dat de huidige ontwerpbegroting van de Commissie, goed voor ongeveer 2.000 miljard euro over 7 jaar, niet als basis voor onderhandelingen kan dienen.

De 4 fracties, inclusief de Europese Volkspartij (EVP) van Von der Leyen, stoorden zich meer bepaald aan het voornemen om de uitgaven in de toekomst te modelleren naar het Europese coronaherstelfonds. Zo zouden traditioneel grote uitgavenposten voor landbouwers en regio's met andere fondsen gebundeld worden. De besteding zou vastgelegd worden in nationale plannen die de Commissie met elke lidstaat afzonderlijk zou onderhandelen.

De Europarlementsleden eisen echter het behoud van de afzonderlijke uitgavenposten om de financiering van het landbouwbudget en het cohesiebeleid te verzekeren. Von der Leyen stelt nu voor om minstens 10% van de nationale enveloppes te reserveren voor landbouw, bovenop de 300 miljard euro aan rechtstreekse steun voor de boeren die al in haar eerste voorstel was opgenomen.

Zeggenschap voor Parlement

Von der Leyen suggereert ook meer garanties voor steun aan meer ontwikkelde regio's, naast de afgesproken enveloppe van 218 miljard euro voor de armere regio's. Ze wil regionale overheden ook meer inspraak bieden in de besluitvorming over de nationale plannen, alsook de rol van het Europees Parlement versterken. Uiteindelijk draait het hele institutionele getouwtrek immers ook om de vraag wie er zeggenschap heeft over de verdeling van de Europese uitgaven.

Metsola sprak 10 november in een eerste reactie op X van ‘een goede stap voorwaarts’. Hoe de fracties de suggesties onthalen, kan woensdag 13 november blijken. Dan vindt in het Europees Parlement een debat met Von der Leyen plaats. Frederiksen van haar kant bevestigde dat het voorzitterschap in de aanloop naar de Europese top van december een eerste compromisvoorstel onder de lidstaten op tafel wil leggen.

Belga

Lees ook in Buitenland

Frankrijk herneemt export van runderen

Veeteelt Het Franse ministerie van Landbouw meldt dat de situatie inzake nodulaire dermatose onder controle is en dat bijgevolg de export van Franse runderen kan hernemen op 1 november.
Meer artikelen bekijken

Vind uw droomjob in de land- en tuinbouw

Steen pluimveebedrijf

Diksmuide, West-Vlaanderen

Solliciteer nu

Vind de medewerker die echt bij u past.

Plaats een vacature
Bekijk alle vacatures