Insecten verduurzamen groente- en fruitteelt steeds meer
De inzet van insecten en het installeren van kleine ecosystemen zijn steeds belangrijker bij een duurzame groente- en fruitteelt. Dat bleek bij aubergineteler Topa in Jabbeke, waar hommels en kleine insecten worden ingezet bij het bestrijden van ziektes en plagen. Die inzet past bij de nationale campagne ‘Helden van onze Velden’ van VLAM.

De regelgeving rond het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen wordt steeds strenger en ook het aantal toegelaten producten daalt constant. Een van de oplossingen is de inzet van kleine insecten en hommels. “We keren eigenlijk terug in de tijd”, vertelt Bart Elsevier van Biobest Group uit Westerlo. “Denk maar aan lieveheersbeestjes of het planten van afrikaantjes in de moestuin. Chemische producten hebben die allemaal een tijdlang vervangen.”
Strategospel met beestjes
Auberginekwekerij Topa gebruikt al langer insecten om plagen en ziektes tegen te gaan. In het voorjaar bestuiven hommels de bloemen. Roofmijten bestrijden dan weer plagen, sluipwesten geven bladluizen geen kans en ook galmuggen verdringen kwalijke insecten. “Je laat eigenlijk de natuur zelf het werk doen, al is monitoring ontzettend belangrijk”, aldus Elsevier. “Van bij de aanplant zetten we hier de eerste insecten uit. De kolonies groeien mee uit met de plantjes. We passen constant het aantal insecten aan op basis van wat we zien. Zie het als een Strategospel met beestjes.”
Robotisering en AI
Op termijn zal ook robotisering en AI verder worden ingezet om gericht insecten in te zetten. “Dat zien we nu al. Zo worden insecten in de aardbeienteelt in Californië nu al uitgezet met drones”, stelt Elsevier.
Helden van onze Velden
Met ‘Helden van onze Velden’ wil VLAM consumenten tonen dat groenten duurzaam worden geteeld. “We staan daar nog te weinig bij stil. Zo investeren landbouwers ook enorm rond energie en water”, zegt Nele Van Avermaet van VLAM. “Hier zijn insecten die helden, maar het kan evengoed gaan om robots of AI. Ook die zullen telers steeds meer helpen en ondersteunen. Maar de échte helden blijven uiteraard de telers en landbouwers.”





