Vleesvee
Het bedrijf Van Ter Bos uit Avelgem werd bekroond als beste kandidaat in de categorie vleesvee. De familie Demasure-Vercaemer die het bedrijf runt, incasseert een geldprijs van 3.750 euro. De dierenarts loofde de algemene hygiëne op het bedrijf, waarop zich 402 runderen bevinden. Wegwerpspuiten, thermometer, handschoenen, glijmiddel zijn bedrijfseigen. Een bureau laat toe de papieren te doen. Elk gestorven kalf op het bedrijf wordt onderzocht om de oorzaak van de sterfte te achterhalen en indien nodig worden de protocollen aangepast. Volgens dierenarts Tom Laevens blinken Geert en Veerle ook uit in een ijzeren discipline om de afgesproken protocollen (tochtcontrole, ziekte, algemene verzorging) elke dag opnieuw toe te passen, ook als er veel landwerk is.
Melkvee
In de categorie melkvee heeft melkveebedrijf Maes uit Melsele de award in ontvangst genomen. Ook de familie Maes krijgt een geldprijs van 3.750 euro. De roosters op het bedrijf worden driemaal per dag gereinigd en de ligboxen bijgevuld. Op de wei hebben de dieren geen contact met andere dieren. Er is een kadaverplaats aan de voorzijde van het bedrijf, en nageboortes worden steeds in de kadaverton gestopt. Bij drachtcontrole wordt er altijd gestart bij de vaarzen, en pas daarna bij de koeien. Bij de kalveren worden er aparte laarzen aangetrokken. Het bedrijf telt 151 runderen
Vleeskalveren
Vleeskalverbedrijf Van Loon uit Weelde wint de award in de categorie vleeskalveren. De familie Van Loon gaat naar huis met een geldprijs van 1.500 euro. Op het bedrijf ligt de focus op het zo hygiënisch mogelijk laten verlopen van het voederen van de kalveren.
Groeiend bewustzijn
De prijzen werden uitgereikt in aanwezigheid van Minister van Landbouw Joke Schauvliege, voorzitter Boerenbond Sonja De Becker en voorzitter ABS Hendrik Vandamme.
“We zijn tevreden dat er zoveel enthousiaste deelnemers waren aan de wedstrijd en dat er zoveel mensen gestemd hebben op hun favoriete kandidaten. Dit bewijst dat de rundveehouders zich steeds meer bewust zijn van het belang van bioveiligheid. We hopen dat dit thema ook na de wedstrijd verder blijft leven en dat veehouders zich ten volle blijven inzetten voor een duurzaam gezondheidsbeleid op hun bedrijf. We zijn er namelijk van overtuigd dat gezonde dieren en veilig voedsel onlosmakelijk met elkaar verbonden zijn,” zegt Marcel Heylen, voorzitter van de raad van bestuur van DGZ.
Een blijvend voorbeeld
“Vandaag durven we zeggen dat, dankzij onze award, de Vlaamse rundveehouders meer voeling hebben met wat bioveiligheid inhoudt, hoe ze er steeds verder in kunnen groeien en vooral welke voordelen dit hen en hun dieren kan bieden. Het stopt natuurlijk niet na vandaag. We zijn ervan overtuigd dat onze winnaars, de laureaten en hun dierenartsen een voorbeeld blijven. Wij, vanuit DGZ, blijven aandacht hebben voor de bioveiligheid op alle Vlaamse veebedrijven!” besluit Herman Deschuytere, unitmanager Gezondheidszorg bij DGZ.
Alle info over de award is beschikbaar op: mijnmaniervanwerken.be.
Met alle vragen over bioveiligheid kunt u terecht bij de helpdesk van DGZ (tel. 078 05 05 23 of helpdesk@dgz.be).

