CurieuzeNeuzen weer op volle toeren
Ondertussen kent iedereen wel CurieuzeNeuzen. ‘CurieuzeNeuzen in de Tuin’ bestaat sinds 2021. Er is ondertussen al heel wat informatie verzameld in onze tuinen, parken, scholen, bedrijventerreinen en aardappelvelden. Het doel is om hitte en zeker droogte te meten in Vlaanderen. Met de resultaten kunnen we ons later beter wapenen tegen de effecten van klimaatopwarming.

In Vlaanderen is ‘CurieuzeNeuzen in de Tuin’ het grootste burgeronderzoek naar hitte en droogte ooit. Binnen het CurieuzeNeuzen project kijkt men echter niet alleen naar privétuinen en openbaar groen. In 2021 werden ook 500 slimme sensoren of ‘velddolken’ geïnstalleerd in verschillende landbouwvelden verspreid over heel Vlaanderen, om meer te weten te komen over de impact van extreem weer – droog of nat – op onze landbouw. “Zo’n 20 sensoren ervan stonden in fruitpercelen, al de andere sensoren werden op aardappelpercelen geplaatst”, vertelt manager bij de Vlaamse Instelling voor Technologisch Onderzoek (VITO) Bart Deronde.
Ook dit jaar wordt de proef herhaald. De deelnemende velden werden geselecteerd in samenspraak met het Instituut voor Landbouw-, Visserij- en Voedingsonderzoek (ILVO), het interprovinciaal Proefcentrum voor de Aardappelteelt (PCA vzw), Inagro, de Hooibeekhoeve, Agristo en Clarebout. Enkel nu worden slechts 200 slimme temperatuur- en bodemvochtsensoren geplaatst in landbouwvelden. Deze worden geplaatst op aardappelvelden met verschillende bodemtypes en verschillende waterhuishouding.
Hitte en droogte meten
Een nadeel van de gebruikte sensoren is dat deze de bodemtemperatuur en het bodemvochtgehalte slechts meten tot 15 cm diepte. Vermits aardappelen heel wat dieper wortelen, zijn we hier beperkt in ons onderzoek”, legt De Ronde uit.
WhatchITgrow.be
Alle data worden dagelijks via het Internet of Things opgeladen in WatchITgrow.be, het online informatieplatform van VITO dat landbouwers in de Benelux en Noord-Frankrijk bijstaat om hun akkerbouwgewassenvlot en efficiënt op te volgen. WatchITgrow gebruikt verschillende databronnen, waaronder satelliet
Vooral in aardappel
Enkele verschillen met vorig jaar